Το Ιράν σφράγισε την παρουσία του στην γιορτή του ποδοσφαίρου

Οι παίκτες του Ιράν εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στο Μουντιάλ
Το Ιράν έγινε η πρώτη ομάδα από την Ασία που προκρίθηκε στο Μουντιάλ και η τρίτη γενικά μετά την διοργανώτρια Ρωσία και την Βραζιλία.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων στην ασιατική ζώνη το Ιράν ήθελε μόνο την νίκη κόντρα στο Ουζμπεκιστάν για να σφραγίσει την πρόκριση του για δεύτερη συνεχόμενη φορά και πέμπτη συνολικά. Η ομάδα του Κάρλος Κεϊρόζ ήταν καλύτερη και επικράτησε με 2-0 πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 23' ο Σαρντάρ Αζμούν και στο 88' ο Μεχντί Ταρεμί διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Θύμα έκπληξης έπεσε η Νότια Κορέα και γνώρισε την ήττα από το Κατάρ με 3-2. Οι παίκτες του Χόρχε Φοσάτι κατάφεραν να προηγηθούν 2-0 με τα γκολ του Χασάν Αλ Χάιντος στο 25' και Ακράμ Αφίφ στο 51'. Η Κορέα όμως ισοφάρισε με τον Σουνγκ Γιουένγκ Κι στο 62' και τον Χι Τσαν Χουάνγκ 70'. Το Κατάρ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με το δεύτερο γκολ του Αλ Χάιντος στο 75' πήρε την νίκη. Έτσι η μάχη για την δεύτερη θέση παραμένει ανοιχτή.

Στο τρίτο ματς του ομίλου η Συρία και η Κίνα αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2. Το σκορ άνοιξε ο Μαχμούντ Αλ Μαβάς στο 12' με πέναλτι για την Συρία. Η Κίνα αντέδρασε και σκόραρε δύο φορές στο 68' με πέναλτι του Λιν Γκάο και στο 75' με τον Ξι Βου. Στις καθυστερήσεις ο Αχμάντα Αλ Σάλεχ ισοφάρισε για την Συρία.

Φάση από τον αγώνα ανάμεσα στην Αυστραλία και την Σαουδική Αραβία
Στον δεύτερο όμιλο η μάχη ανάμεσα σε Ιαπωνία, Αυστραλία και Σαουδική Αραβία για τις δύο πρώτες θέσεις συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον.

Στο ντέρμπι που έγινε στην Αδελαΐδα η Αυστραλία επικράτησε μετά από ένα συναρπαστικό ματς της Σαουδικής Αραβίας με 3-2. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με ισάριθμα τέρματα του Τόμι Γιούριτς στο 7' και στο 36'. Οι Άραβες όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν πρώτα με τον Σαλέμ Αλ Ντοσαρί στο 23' και ξανά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μοχάμεντ Αλ Σαχλαβί. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 64' ο Τόμι Ρόγκιτς έκανε το 3-2 κι έδωσε την νίκη στην Αυστραλία η οποία έπιασε την Σαουδική Αραβία στην βαθμολογία.

Η Ιαπωνία τώρα είχε την ευκαιρία να ξεφύγει με τρεις βαθμούς από τις άλλες δύο όμως έμεινε στο 1-1 κόντρα στο Ιράκ σε ένα ματς που έγινε στην Τεχεράνη. Οι Ιάπωνες άνοιξαν το σκορ με τον Γιούγια Οσάκο στο 8' αλλά το Ιράκ ισοφάρισε με τον Μαχντί Καμίλ στο 73'.

Ο τρίτος αγώνας του ομίλου ανάμεσα στην Ταϊλάνδη και τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα έληξε ισόπαλος 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μονγκόλ Τοσακράι στο 69' και οι «εμίρηδες» ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Αλί Μαμπκούτ.