Το Ρολάν Γκαρός θα στέψει νέα... βασίλισσα

Η Κριστίνα Μλαντένοβιτς απέκλεισε την κάτοχο του τίτλου Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα
Υποχρεωμένη να παραδώσει τα σκήπτρα είναι η περσινή νικήτρια του Ρολάν Γκαρός η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα (4) μετά την ήττα της στον τέταρτο γύρο.

Η Ισπανίδα δεν τα κατάφερε κόντρα στην Κριστινα Μλαντένοβιτς και γνώρισε την ήττα από την Γαλλίδα με 2-1 (6-1, 3-6, 6-3). Η Μλαντένοβιτς πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ στην συνέχεια η Μουγκουρούθα αντέδρασε και ισοφάρισε αλλά η προσπάθεια της δεν είχε συνέχεια στο τρίτο σετ. Αντίπαλος της Μλαντένοβιτς στα προημιτελικά θα είναι η Ελβετίδα Τιμέα Μπαζίνσκι η οποία νίκησε με 2-1 (5-7, 6-2, 6-1) την Βίνους Γουίλιαμς (10). Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι με νικήτρια την Αμερικανίδα. Στην συνέχεια όμως η Μπαζίνσκι επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της. Μία ακόμα παίκτρια της δεκάδας που αποκλείστηκε ήταν η Σβετλάνα Κουζνέτσοβα (8) που γνώρισε την ήττα από την Δανέζα Καρολίν Βοζνιάκι με 2-1 (6-1, 4-6, 6-2). Η Βοζνιάκι θα βρει απέναντι της την Γέλενα Οσταπένκο από την Λετονία που απέκλεισε την Αυστραλέζα Σαμάνθα Στόσουρ με 2-1 (2-6, 6-2, 6-4).

Σκούρα τα βρήκε η Καρολίνα Πλίσκοβα (2) απέναντι στην Βερόνικα Σεπέδε Ρόιγκ από την Παραγουάη αλλά στο τέλος πήρε την νίκη με 2-1 (1-6, 6-3, 6-4) και φυσικά την πρόκριση στα προημιτελικά. Στο πρώτο σετ η Τσέχα ήταν σαν να μην μπήκε στο κορτ αλλά στην συνέχεια σοβαρεύτηκε και χωρίς να πιάσει πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης έκανε την ανατροπή. Αντίπαλος της στην επόμενη φάση θα είναι η Καρολίν Γκαρσία η οποία στον γαλλικό εμφύλιο νίκησε με 2-0 (6-2, 6-4) την Αλιζέ Κορνέ και μπήκε στα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός για πρώτη φορά στην καριέρα της. Πολύ κοντά στο αποκλεισμό έφτασε και η Ελίνα Σβιτολίνα (5) αλλά τελικά πήρε την νίκη με 2-1 (4-6, 6-3, 7-5) από την Πέτρα Μάρτιτς. Η τενίστρια από την Κροατία στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 5-2 αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην νίκη. Την πιο εύκολη πρόκριση από τις οχτώ των προημιτελικών την πήρε η Σιμόνα Χάλεπ (3) που κυριάρχησε της Ισπανίδας Κάρλα Σουάρεθ Ναβάρο με 2-0 (6-1, 6-1).

Στο ταμπλό των Ανδρών τώρα τα φαβορί προχώρησαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ο Άντι Μάρεϊ (1) έπαιξε όσο χρειαζόταν απέναντι στον Ρώσο Κάρεν Κατσάνοφ και πήρε την πρόκριση με 3-0 (6-3, 6-4, 6-4). Απέναντι του ο Σκωτσέζος θα βρει τον Κέι Νισικόρι (8) ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του Ισπανού Φερνάντο Βερντάσκο με 3-1 (0-6, 6-4, 6-4, 6-0). Το ξεκίνημα του Ισπανού ήταν ιδανικό αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Την προσπάθεια του να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι θα συνεχίσει ο Νόβακ Τζόκοβιτς (2). Ο Σέρβος δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ αλλά τελικά πήρε την νίκη με 3-0 (7-6, 6-1, 6-1) από τον Ισπανό Άλμπερτ Ράμος Βινιόλας. Στον δρόμο του Σέρβου θα βρεθεί ο Ντόμινικ Τίεμ (6) ο οποίος πραγματοποιεί μια πολύ καλή σεζόν στο χώμα και νίκησε και τον Οράσιο Ζεμπάγιος από την Αργεντινή με 3-0 (6-1, 6-3, 6-1).

Σε τελική φάση ενός ακόμα Γκραν Σλαμ θα βρεθεί ο Στάνισλας Βαβρίνκα (3) ο οποίος επικράτησε με 3-0 (7-5, 7-6, 6-2) του Γάλλου Γκαέλ Μονφίς. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στα δύο πρώτα σετ με τον Βαβρίνκα να τα κατακτά στις λεπτομέρειες. Στο τρίτο ο Ελβετός επέβαλε πιο εύκολα το παιχνίδι του και έφτασε στην νίκη. Επόμενος αντίπαλος θα είναι ο Μάριν Τσίλιτς. Ο αγώνας του Κροάτη με τον Νοτιοαφρικανό Κέβιν Άντερσον δεν ολοκληρώθηκε αφού ο Άντερσον αποχώρησε τραυματίας στο δεύτερο σετ. Ο Τσίλιτς είχε πάρει το πρώτο με 6-3 και στο δεύτερο ήταν μπροστά με 3-0. Σε πολύ καλή κατάσταση δείχνει να βρίσκεται ο Ραφαέλ Ναδάλ (4) ο οποίος ακόμα δεν έχει χάσει σετ στην διοργάνωση. Ο Ισπανός επιβλήθηκε του συμπατριώτη του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ με 3-0 (6-1, 6-2, 6-2). Αντίπαλος του στα ημιτελικά θα είναι ένας ακόμα Ισπανός ο Πάμπλο Καρένιο Μπούστα που σε ένα συναρπαστικό ματς απέκλεισε τον Μίλος Ράονιτς (5) με 3-2 (4-6, 7-6, 6-7, 6-4, 8-6).

Καταιγιστικές εξελίξεις για τα λαθραία τσιγάρα του Ιβάν που εντοπίστηκαν στην Κρήτη

Μια «Αγκαλιά» οι βετεράνοι Αναγέννησης Άρτας και ΑΕΚ (pics)

Διακοπές στην Ελλάδα ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

John Hopkins: Εγώ σκότωσα την Νταϊάνα

Στεφάν Τζίλλι: «Κακή στιγμή, ζητώ συγγνώμη απο Ελλάδα και Γιαννιώτα» (video)