Βαβρίνκα και Ναδάλ στον τελικό στο Παρίσι

Ο Στάνισλας Βαβρίνκα άφησε εκτός τον Άντι Μάρεϊ
Ο Στάνισλας Βαβρίνκα και ο Ραφαέλ Ναδάλ είναι οι δύο τενίστες που θα βρεθούν στον τελικό του Ρολάν Γκαρός μετά τις νίκες τους στους ημιτελικούς.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό όπου έγινε μία πολύ μεγάλη μάχη που ξεπέρασε σε διάρκεια τις τεσσερισίμιση ώρες ο Στάνισλας Βαβρίνκα (3) πήρε την νίκη με 3-2 (6-7, 6-3, 5-7, 7-6, 6-1) επί του Άντι Μάρεϊ (1). Το τένις που παίχτηκε από τους δύο αντιπάλους ήταν πολύ υψηλού επιπέδου κυρίως στα τέσσερα πρώτα σετ. Ο Μάρεϊ κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 και με 2-1 αλλά ο Βαβρίνκα που σε γενικές γραμμές ήταν πιο επιθετικός κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και στις δύο περιπτώσεις. Έτσι ο πρώτος ημιτελικός οδηγήθηκε στο πέμπτο σετ. Εκεί ο Ελβετός έδειξε πολύ μεγαλύτερα ψυχικά αλλά και σωματικά αποθέματα από τον Σκωτσέζο που δεν μπόρεσε να καρτήσει σε κανένα γκέιμ το σερβίς του και το μοναδικό κερδισμένο του ήταν με μπρέικ.

Στον άλλο ημιτελικό ο Ραφαέλ Ναδάλ (4) συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην φετινή διοργάνωση καθώς ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ντόμινικ Τίεμ (6) με 3-0 (6-3, 6-4, 6-0) και πέρασε στον τελικό του Ρολάν Γκαρός για δέκατη φορά στην καριέρα του ψάχνοντας τον δέκατο τίτλο του. Ο Αυστριακός ξεκίνησε με μπρέικ στο σερβίς του Ισπανού αλλά δεν μπόρεσε να το υπερασπιστεί και ο Ναδάλ όχι μόνο το πήρε πίσω αλλά πήρε εκείνος προβάδισμα με μπρέικ λίγο αργότερα φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Με τον Τίεμ να κάνει πολλά λάθη ο Ναδάλ είχε την ευκαιρία να φτάσει και στο 2-0 και δεν την άφησε να πάει χαμένη αφού βρήκε το μπρέικ που ήθελε νωρίς στο δεύτερο σετ. Το τρίτο και τελευταίο όπως αποδείχτηκε σετ ήταν παράσταση για έναν με τον Ναδάλ να κάνει ότι θέλει μέσα στο κορτ και τον Τίεμ να πιέζει μόνο στο τελευταίο γκέιμ χωρίς όμως αποτέλεσμα.