Σούπερ Πανιώνιος 2-0 την Γκόριτσα (video)

Την ελληνική σημαία ψηλά ύψωσε ο Πανιώνιος στο πρώτο του Ευρωπαϊκό παιχνίδι μετά από 9,5 χρόνια. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 2-0 της Γκόριτσα στον πρώτο αγώνα του β' γύρου του Europa League κάνοντας άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Πανιωνίου, ο οποίος έδειξε από την αρχή ότι θέλει να κλειδώσει την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι και ταυτόχρονα ότι είναι ποιοτικά καλύτερος από την Γκόριτσα, ήταν ο Γεσίλ που σημείωσε και τα δύο γκολ (13', 47'), ενώ «κέρδισε» και την αποβολή του Κάβτσιτς.

Μόλις στο 13' ο Γεσίλ άνοιξε το δρόμο της νικης ανοίγοντας το σκορ και στη συνέχεια οι παίκτες του Γρηγορίου έχασαν πολλές κλασικές ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Το έργο των φιλοξενούμενων έγινε ακόμα πιο δύσκολο στο 44' καθώς έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κάβτσιτς, ο οποίος ανέτρεψε πάνω στην γραμμή τον Γεσίλ και ο διαιτητής του έδειξε σωστά την κόκκινη κάρτα.
Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος ξεκίνησε ιδανικά, μιας και ο επιθετικός των Νεοσμυρνιωτών πέτυχε και δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 47' ο Γεσίλ βρέθηκε τετ α τετ με τον Σόρτσαν κι έγραψε το 2-0, που είναι σίγουρα ένα πολύ καλό σκορ εν όψει του επαναληπτικού, με τον Πανιώνιο να ξεκινάει ιδανικά την χρονιά και να γεμίζει με ελπίδες τον κόσμο του για την εφετινη περίοδο.

Διαιτητής: Μιγκέλ (Πορτογαλία)
Κίτρινες: Οικονόμου
Κόκκινη: Κάβτσιτς, Οζούτζι

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Οικονόμου, Μπανανά, Χατζισάφι, Κόρμπο, Σαββίδη, Λάμπρου (90+1΄ Σαραμαντάς), Μασούντ (78' Ντουρμισάι ), Μασούρα, Γεσίλ (83' Ταπόκο).

Γκόριτσα (Μίραν Σρέμπνιτς): Σόρτσαν, Γκρέκοριτς, Κάβτσιτς, Γιόγκαν, Τσέλτσερ, Κόλεντς (46' Μάρινιτς), Κάπιτς, Γκρούντινα, Οζούτζι, Φιλίποβιτς (46' Τσουρκ), Τζίγκον.