Εκτός προημιτελικών του Γουίμπλεντον ο Ναδάλ

Ο Ραφαέλ Ναδάλ συγχαίρει τον Ζιλ Μίλερ
Για τρία σετ ο Ζιλ Μίλερ έκανε το τέλειο παιχνίδι και κατάφερε να αφήσει εκτός συνέχειας του Γουίμπλεντον τον Ραφαέλ Ναδάλ (4).

Ο αθλητής από το Λουξεμβούργο επικράτησε του Ισπανού με 3-2 (6-3, 6-4, 3-6, 4-6, 15-13) στο καλύτερο μέχρι τώρα παιχνίδι στο φετινό Γουίμπλεντον. Ο Μίλερ εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό σερβίς του και δεν επέτρεψε στον Ναδάλ να απειλήσει στα δύο πρώτα σετ όπου ο Ισπανός είχε μόνο μία ευκαιρία για μπρέικ. Από το τρίτο ο Ναδάλ ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να ισοφαρισει σε 2-2 και να οδηγήσει τον αγώνα σε πέμπτο σετ. Εκεί οι δύο τενίστες πρόσφεραν μερικούς πόντους υψηλού θεάματος και τελικά ήταν ο Μίλερ που έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του μετά από 28 γκέιμ για να φτάσει στην νίκη. Αντίπαλος του στον προημιτελικό θα είναι ο Μάριν Τσίλιτς (7) που επικράτησε του Ισπανού Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ με 3-0 (6-2, 6-2, 6-2). Χωρίς να χάσει σετ προκρίθηκε και ο Άντι Μάρεϊ (1) που επικράτησε του Γάλλου Μπενουά Περ με 3-0 (7-6, 6-4, 6-4) και θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Σαμ Κουέρι που νίκησε τον Κέβιν Άντερσον από την Νότια Αφρική με 3-2 (5-7, 7-6, 6-3, 6-7, 6-3).

Σε πολύ καλή κατάσταση δείχνει ότι βρίσκεται ο Ρότζερ Φέντερερ (3). Ο Ελβετός σούπερ σταρ δείχνει ικανός να φτάσει σε μία ακόμα κατάκτηση ενός Γκραν Σλαμ που θα είναι το 19ο της καριέρας του. Στον τέταρτο γύρο ο Φέντερερ νίκησε κατά κράτος τον Βούλγαρο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 3-0 (6-4, 6-2, 6-4) και πέρασε στα προημιτελικά. Αντίπαλος του στην φάση των «8» θα είναι ο Μίλος Ράονιτς (6) ο οποίος σε ένα ακόμα ματς που κρίθηκε στα πέντε σετ νίκησε τον Αλεξάντερ Ζβέρεβ (10) με 3-2 (4-6, 7-5, 4-6, 7-5, 6-1). Στον προημιτελικό προκρίθηκε και ο Νόβακ Τζόκοβιτς (2) που ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο του Γάλλου Αντριάν Μαναρινό με 3-0 (6-2, 7-6, 6-4). Ο Σέρβος που είχε κάποια προβλήματα με τον ώμο του ήταν καλύτερος και μόνο στο δεύτερο σετ δυσκολεύτηκε αρκετά. Αντίπαλος του θα είναι ο Τσέχος Τόμας Μπέρντιχ ο οποίος σε ένα ακόμα σπουδαίο ματς επικράτησε του Ντόμινικ Τίεμ με 3-2 (6-3, 6-7, 6-3, 3-6, 6-3).

Στο ταμπλό των Γυναικών η Αντζελίμ Κέρμπερ (1) δεν θα μπορέσει να συνεχίσει την προσπάθεια της στο λονδρέζικο Γκραν Σλαμ αφού γνώρισε την ήττα και αποκλείστηκε. Η Ισπανίδα Γκρμπίνιε Μουγκουρούθα  αν και έχασε το πρώτο σετ τελικά πήρε την πρόκριση με 2-1 (4-6, 6-4, 6-4) και άφησε εκτός την Γερμανίδα. Η Μουγκουρούθα στον προημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Σβετλάνα Κουζνέτσοβα (7) που νίκησε εύκολα την Ανιέσκα Ραντβάνσκα με 2-0 (6-4, 6-2). Η αθλήτρια με την ψηλότερη κατάταξη από αυτές που συνεχίζουν είναι η Σιμόνα Χάλεπ (2) που δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Βικτόρια Αζαρένκα από την Λευκορωσία νικώντας με 2-0 (7-6, 6-2). Επόμενος αντίπαλος της θα είναι η Τζοάνα Κόντα (6) που έκαμψε την αντίσταση της Γαλλίδας Καρολίν Γκαρσία με 2-1 (7-6, 4-6, 6-4)

Περίπου ένα μήνα μετά την εξαιρετική της εμφάνιση και την κατάκτηση του Ρολάν Γκαρός η Γιέλενα Οσταπένκο από την Λετονία εντυπωσιάζει και στο Γουίμπλεντον. Η Οσπαπένκο ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Ελίνα Σβιτολίνα (4) με 2-0 (6-3, 7-6) και πέρασε στα προημιτελικά. Εκεί θα βρει απέναντι της την Βίνους Γουίλιαμς (10) η οποία δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα κόντρα στην νεαρή Άνα Κόνγιουχ από την Κροατία την οποία και νίκησε με 2-0 (6-3, 6-2). Μία ακόμα Αμερικανίδα που πέρασε στους «8» ήταν η Κόκο Βαντεγουέι η οποία νίκησε την Καρολίν Βοζνιάκι (5) με 2-0 (7-6, 6-4). Τέλος η Μαγκνταλένα Ριμπαρίκοβα από την Σλοβακία πήρε την νίκη και την πρόκριση κόντρα στην Πέτρα Μάρτιτς από την Κροατία με 2-1 (6-4, 2-6, 6-3)

Ετοιμάζει το «μπαμ» με Λεωνίδα Παπαγεωργίου και Βασίλη Βίλα ο Αίας Σαλαμίνας (pics-videos)

Καταιγιστικές εξελίξεις για τα λαθραία τσιγάρα του Ιβάν που εντοπίστηκαν στην Κρήτη

Μια «Αγκαλιά» οι βετεράνοι Αναγέννησης Άρτας και ΑΕΚ (pics)

John Hopkins: Εγώ σκότωσα την Νταϊάνα

Ψηφίστηκε χωρίς τα κωλύματα το νέο καταστατικό της ΕΠΟ - Άγνωστο παραμένει το χρονοδιάγραμμα των εκλογών - Πιθανή νέα παράταση θητείας της ΠΔΕ