Ήττα από τους Σέρβους και δεύτερη θέση

Φάση από τον αγώνα της Σερβίας με την εθνική μας
Δεν τα κατάφερε κόντρα στο μεγάλο φαβορί η εθνική μας ομάδα των Ανδρών και τελικά κατέλαβε την δεύτερη θέση στον όμιλο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα από την Σερβία με 11-6 και θα υποχρεωθεί να δώσει αγώνα πλέι οφ κόντρα στην Ιαπωνία για να μπει στα προημιτελικά. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου αν και ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο όπου το σκορ ήταν 5-4 για τους Σέρβους δεν μπόρεσε να έχει τον ίδιο ρυθμό και στην συνέχεια. Πληρώνοντας το πολύ κακό ποσοστό στον παραπάνω όπου είχε 1/8 η εθνική μας δεν μπορούσε να κοντράρει την καλύτερη ομάδα στον κόσμο. Οι Σέρβοι στο τρίτο οκτάλεπτο με επί μέρους σκορ 3-0 προηγήθηκαν με 8-4 και στην ουσία καθάρισαν την υπόθεση νίκη και την πρωτιά στον όμιλο. Πρώτος σκόρερ για την Σερβία ήταν ο Φιλίποβιτς με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Μάντιτς 2, Ραντέλοβιτς 1, Πγιέτλοβιτς 1, Άλεκσιτς 1, Γιάκσιτς 1, Πρλαΐνοβιτς 1, Μίτροβιτς 1. Για την Ελλάδα σκόραραν οι Δελακάς 2, Φουντούλης 2, Γεννηδουνιάς 1, Μουρίκης 1. Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Ισπανία νίκησε εύκολα την Νότια Αφρική με 16-4. Στους άλλους ομίλους είχαμε. Στον 1ο όμιλο Βραζιλία - Καναδάς 6-6, Μαυροβούνιο - Καζακστάν 13-5, στον 2ο όμιλο Ουγγαρία - Γαλλία 13-7 και Ιταλία - Αυστραλία 13-5 και στον τέταρτο όμιλο ΗΠΑ - Ρωσία 14-11, Κροατία - Ιαπωνία 16-6.