Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Παρί

Ο Ντάνι Άλβες ήταν ο πρωταγωνιστής στην νίκη της Παρί
Στην Παρί Σεν Ζερμέν κατέληξε ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Γαλλία με τους Παριζιάνους να κατακτούν το Σούπερ Καπ.

Μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος η κυπελλούχος της περσινής περιόδου Παρί επικράτησε της πρωταθλήτριας Μονακό με 2-1 βάζοντας στην τροπαιοθήκη της ένα ακόμα Κύπελλο. Οι Μονεγάσκοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 30' με γκολ που πέτυχε ο Σιντιμπέ. Αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου αλλά στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ντάνι Άλβες που έκανε την πρώτη του επίσημη εμφάνιση με την Παρί Σεν Ζερμέν ανέλαβε δράση και γύρισε τούμπα το ματς. Αρχικά στο 51' πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για την Παρί. Ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα έβγαλε την ασίστ στον Ραμπιό ο οποίος πέτυχε το δεύτερο και νικητήριο γκολ για τους Παριζιάνους.

Παρί Σεν Ζερμέν: Αρεολά, Μενιέ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Κουρζάβα, Βεράτι (90' Νκουνκού), Μότα (71' Ματουιντί), Ραμπιό, Άλβες, Καβάνι, Παστόρε (86' Γκουέδες)

Μονακό: Σούμπασιτς, Τουρέ, Γκλικ, Τζέμερσον, Κονγκολό (66' Λόπες), Σιντιμπέ (77' Σεντ- Μαξίμ), Φαμπίνιο, Τιέλεμανς, Λεμάρ, Φαλκάο, Μπαπέ (71' Καρίγιο)