Οι Γάλλοι πανηγύρισαν δεύτερο τίτλο στο Γουόρλντ Λιγκ

Ένα κουβάρι οι Γάλλοι πανηγυρίζουν την κατάκτηση του Γουόρλντ Λιγκ
Για δεύτερη φορά μετά το 2015 η Γαλλία κατέκτησε το Γουόρλντ Λιγκ στο βόλεϊ και έδειξε ότι δίκαια πλέον είναι μέσα στις κορυφαίες ομάδες του κόσμου.

Οι «τρικολόρ» στον τελικό της διοργάνωσης που έγινε στην Κοριτίμπα της Βραζιλίας επικράτησαν της διοργανώτριας χώρας με 3-2 (21-25, 25-15, 25-23, 19-25, 15-13). Οι Βραζιλιάνοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ. Οι Γάλλοι αντέδρασαν και με πολύ καλό μπλοκ άμυνα έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση ενώ πήραν και το τρίτο σετ για να προηγηθούν με 2-1. Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν από την αρχή το προβάδισμα και έφτασαν χωρίς πολλά προβλήματα στην κατάκτηση του για να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί η Βραζιλία προηγήθηκε 11-9 αλλά ένα σερί 4-0 των Γάλλων άλλαξε την ροή του αγώνα. Κορυφαίος της Γαλλίας και MVP της διοργάνωσης ήταν ο Ερβίν Ν'Γκαπέ με 29 πόντους και ακολούθησε ο Στεφέν Μπογιέρ με 18. Για την Βραζιλία ο Γουάλας ντε Σόουζα και ο Ρικάρντο Λουκαρέλι είχαν από 22 πόντους. Το χάλκινο μετάλλιο το πήρε ο Καναδάς που νίκησε τις ΗΠΑ στον μικρό τελικό με 3-1 (18-25, 25-20, 25-22, 25-21).