Πέντε δευτερόλεπτα μακριά από την τετράδα

Την ήττα στα πέναλτι γνώρισε η εθνική μας
Το όνειρο της πρόκρισης στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος γκρεμίστηκε για τα κορίτσια μας 5 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη.

Το γκολ που πέτυχαν οι Ισπανίδες στο τέλος του ματς έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι όπου η εθνική μας γνώρισε την ήττα με 14-12 με την κανονική διάρκεια να λήγει 10-10. Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στην λεπτομέρεια.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και κράτησε αυτό το προβάδισμα τόσο το ημίχρονο (5-4) όσο και στο τέλος της τρίτης περιόδου (7-6). Στην τέταρτη είχαμε πολλές ανατροπές με την Ισπανία να περνάει μπροστά με 8-7 και την εθνική μας να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με 9-8 και με 10-9. Στο τέλος όμως η Ισπανία σκόραρε στον παραπάνω και οδήγησε το ματς στα πέναλτι. Εκεί αν και η Χρυσή Διαμαντοπούλου απέκρουσε το πέναλτι της Φόρκα ακολούθησαν το δοκάρι της Ελευθεριάδου και η απόκρουση της Έστερ στο σουτ της Μανωλιουδάκη.

Πρώτη σκόρερ για την Ισπανία ήταν η Μπ. Ορτίθ με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Φόρκα 3, Έσπαρ 2, Μ. Ορτίθ 1, Γκουάλ 1, Γκόμεζ 1.

Για την Ελλάδα σκόραραν οι Κώτσια 3, Ε. Πλευρίτου 3, Αβραμίδου 3, Ξενάκη 2, Ελευθεριάδου 1.

Στους άλλους προημιτελικούς είχαμε ΗΠΑ - Αυστραλία 7-5, Καναδάς - Ουγγαρία 6-4 και Ρωσία - Ιταλία 9-8.