Πρόκριση με δεύτερη νίκη ο Πανιώνιος!

Xωρίς να... ιδρώσει ο Πανιώνιος προκρίθηκε στον γ' προκριματικό γύρο του Europa League πετυχαίνοντας δεύτερη νίκη επί της Γκόριτσα (μετά το 2-0 της Νέας Σμύρνης στο α' ματς), αυτή τη φορά με 3-2 στην Σλοβενία! Μασούρας (11'), Γεσίλ (16') και Λάμπρου (23') τα γκολ για τον ιστορικό, με πέναλτι του Κάπιτς τα τέρματα της Γκόριτσα (15', 67').

Ο Πανιώνιος κέρδισε πολύ εύκολα και αυτό το ματς. Από το πρώτο λεπτό έδειξε ότι δεν αρκείται στο σκορ του πρώτου αγώνα και ότι θα κυνηγήσει τη νίκη και στην Σλοβενία. Οι παίκτες του Γρηγορίου με υποδειγματικές αντεπιθέσεις κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνοι και να προηγηθούν μόλις στο 11' όταν ο Μασούντ βρήκε ωραία τον Μασούρα, οποίος έκανε το 0-1 με πλασέ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαββίδης έκανε το πέναλτι και ο Κάπιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων ο Πανιώνιος πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Γεσίλ σε κενή εστία να τελειώνει την υποδειγματική αντεπίθεση των κυανέρυθρων.

Η  πίεση συνεχίστηκε και στο 23' ο Λάμπρου με εκπληκτικό τελείωμα έκανε το 1-3. Ο Πανιώνιος συνέχιζε να πιέζει και να χάνει κλασικές ευκαιρίες, αλλά έως το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι.
Στην επανάληψη οι Νεοσμυρνιώτες προσπάθησαν να πετύχουν κι άλλο γκολ, αλλά έχασαν μοναδική ευκαιρία στο 57'  με τον Γεσίλ. Στο 66' ο Μασούντ έκανε πέναλτι και ο Κάπιτς μείωσε στο τελικό 2-3. Στη συνέχεια, άλλωστε, δεν άλλαξε κάτι κι ο Πανιώνιος με δύο νίκες πήρε την πρόκριση για τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League.

Διαιτητής: Αμπντουλά (Ουκρανία)

Κάρτες: Κόλενς, Γκρούντινα, Φιλίποβιτς / Μασούρας

Γκόριτσα: Σορτσάν, Τσέλσερ, Σκάραμποτ, Γκρέγκοριτς, Κάπιτς, Φιλίποβιτς (56' Μάρινιτς ), Κόλενς (82' Χούμαρ ), Γκρούντινα, Οσούγι, Ζιγκόν (67' Ναγκοτέ ), Κουρκ

Πανιώνιος: Κότνικ, Οικονόμου, Κόρμπος, Λάμπρου (80' Γκιοατά ), Γεσίλ, Μασούρας (67' Σαραμαντάς ), Χατζισαφί, Μπανανά (60΄ Ταπόκο), Βλάχος, Μασούντ, Σαββίδης.