Πρόωρος αποκλεισμός για Βαβρίνκα στο Γουίμπλεντον

Ο Στάνισλας Βαβρίνκα δεν θα συνεχίσει στο Λονδίνο
Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του Γουίμπλεντον ήρθε στον πρώτο κιόλας γύρο της διοργάνωσης στο ταμπλό των Ανδρών.

Ο Ελβετός Στάνισλας Βαβρίνκα (5) δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ρώσο Ντανίλ Μεντβέντεφ και γνώρισε την ήττα με 3-1 (6-4, 3-6, 6-4, 6-1) και αποχαιρέτησε το Λονδίνο. Η προηγούμενη φορά που ο Βαβρίνκα είχε αποκλειστεί τόσο νωρίς από ένα Γκραν Σλαμ ήταν στο Ρολάν Γκαρός του 2014. Τα υπόλοιπα φαβορί όμως συνέχισαν χωρίς πολλά προβλήματα. Ο περσινός νικητής Άντι Μάρεϊ (1) δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον Αλεξάντερ Μπούμπλικ από το Καζακστάν νικώντας με 3-0 (6-1, 6-4, 6-2). Σε πολύ καλή κατάσταση δείχνει και ο Ραφαέλ Ναδάλ (4) που ξεπέρασε τον Αυστραλό Τζον Μίλμαν με 3-0 (6-1, 6-3, 6-2). Ο Νόβακ Τζόκοβιτς (2) και ο Ρότζερ Φέντερερ (3) δεν ολοκλήρωσαν τους αγώνες τους αφού οι αντίπαλοι τους αποσύρθηκαν λόγω τραυματισμού. Ο Σέρβος αντιμετώπιζε τον Σλοβάκο Μάρτιν Κλίζαν και ο Ελβετός τον Ουκρανό Αλεξάντρ Ντολγκοπόλοφ.

Στον επόμενο γύρο πέρασε χωρίς απώλεια σετ ο Μίλος Ράονιτς (6) που νίκησε με 3-0 (7-6, 6-2, 7-6) τον Γερμανό Γιαν Λέναρντ Στρουφ η νίκη του πάντως μόνο εύκολη δεν ήταν. Ο Μάριν Τσίλιτς (7) αντιμετώπισε έναν άλλο Γερμανό τον Φίλιπ Κολσράιμπερ και τον νίκησε με 3-0 (6-4, 6-2, 6-3) και πέρασε και αυτός στον επόμενο γύρο. Στην διοργάνωση συνεχίζει και ο Ντόμινικ Τίεμ (8) ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Καναδού Βάσεκ Πόσπισιλ με 3-0 (6-4, 6-4, 6-3). Ίσως την πιο εύκολη νίκη από τους τενίστες της πρώτης δεκάδας να την πέτυχε ο Κέι Νισικόρι (9) ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 (6-2, 6-2, 6-0) του Ιταλού Μάρκο Κετσινάτο. Όσο για τον Αλεξάντερ Ζβέρεβ (10) επικράτησε με 3-0 (6-4, 7-6, 6-3) του Ρώσου Εβγκένι Ντόνσκοϊ.

Στο ταμπλό των Γυναικών δεν έγινε κάποια μεγάλη έκπληξη στον πρώτο γύρο και τα φαβορί προκρίθηκαν. Η Αντζελίκ Κέρμπερ (1) επικράτησε της Αμερικανίδας Ιρίνα Φαλκόνι με 2-0 (6-4, 6-4). Χωρίς πολλά προβλήματα και η Σιμόνα Χάλεπ (2) ξεπέρασε το εμπόδιο της Μαρίνα Εράκοβιτς από την Νέα Ζηλανδία με 2-0 (6-4, 6-1). Το ίδιο εύκολα πήρε την πρόκριση και η Καρολίνα Πλίσκοβα που νίκησε με 2-0 (6-1, 6-4) την Ρωσίδα Εβκένια Ρόντινα. Αρκετά δύσκολα αν και χωρίς να χάσει σετ προκρίθηκε και η Ελίνα Σβιτολίνα (4) που επικράτησε με 2-0 (7-5, 7-6) της Αυστραλέζας Άσλεϊ Μπάρτι. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Καρολίν Βοζνιάκι (5) τελικά πήρε την νίκη και την πρόκριση κόντρα στην Ουγγαρέζα Τιμέα Μπάμπος με 2-1 (4-6, 6-4, 6-1).

Η Σου Βέι Χσιε από την Κινεζική Ταϊπέι δεν αποτέλεσε σοβαρό εμπόδιο για την Γιοχάνα Κόντα (6) η οποία νίκησε εύκολα με 2-0 (6-2, 6-2). Χωρίς πολλά προβλήματα πήρε την πρόκριση και η Σβετλάνα Κουζνέτσοβα που επικράτησε με 2-0 (6-3, 6-2) της Ονς Γιαμπέρ από την Τυνησία. Στον επόμενο γύρο του λονδρέζικου Γκραν Σλαμ προκρίθηκε και η Ντομίνικα Τσιμπούλκοβα αν και χρειάστημε τρία σετ αλλά τελικά νίκησε με 2-1 (6-3, 3-6, 9-7) την Γερμανίδα Αντρέα Πέτκοβιτς. Σε ένα σημαντικό παιχνίδι η Ανιέσκα Ραντβάνσκα (9) νίκησε με 2-0 (7-6, 6-0) την Γέλενα Γιάνκοβιτς με το πρώτο σετ να είναι ντέρμπι αλλά στο δεύτερο την Σέρβα να καταρρέει. Τέλος η Βίνους Γουίλιαμς (10) πήρε την πρόκριση αφού επικράτησε με 2-0 (7-6, 6-4) της Βελγίδας Ελίς Μέρτενς.