Τέταρτη στον κόσμο η εθνική μας

Φάση από τον αγώνα της Ελλάδας με την Σερβία
Ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα η εθνική μας ομάδα των Ανδρών καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση.

Η ελληνική ομάδα δεν τα κατάφερε κόντρα στην Σερβία στον μικρό τελικό και δεν μπόρεσε να επαναλάβει την επιτυχία του 2005 και του 2015 όταν είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο. Οι Σέρβοι που ήταν και το φαβορί επικράτησαν με 11-8 και ανέβηκαν στο βάθρο. Το ματς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την ελληνική ομάδα αφού η Σερβία προηγήθηκε με 3-0 πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά. Στην συνέχεια η εθνική μας κατάφερε να ρίξει τον ρυθμό αλλά αυτή η διαφορά που είχαν πάρει οι Σέρβοι ήταν πολύ δύσκολο να καλυφθεί. Αν και μειώσαμε σε 3-2 δεν καταφέραμε ποτέ να ισοφαρίσουμε και οι Σέρβοι κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα. Το ημίχρονο έληξε 7-4 για την Σερβία και αυτή η διαφορά των τριών γκολ έμεινε μέχρι το τέλος. Τα γκολ της Σερβίας πέτυχαν οι Ραντέλοβιτς 2, Πιέτλοβιτς 2, Μάντιτς 1, Φιλίπποβιτς 1, Πρλαΐνοβιτς 1, Ράσοβιτς 1 Τσουκ 1, Ούμποβιτς 1, Άλεκσιτς 1. Για την Ελλάδα σκόραραν οι Φουντούλης 3, Βλαχόπουλος 2, Γεννηδουνιάς 1, Δελακάς 1, Ποντικέας 1.

Deaflympics 2017: Χρυσό μετάλλιο μέσα στην Σαμψούντα η εθνική γυναικών! 4η θέση για τους άνδρες (vids)

Deafympics 2017: Στον τελικό η εθνική μπάσκετ γυναικών! Για το χάλκινο οι άνδρες που αδικήθηκαν...

Οργή για τον αγώνα του Φελπς με τον καρχαρία – Νίκησε ο «καρχαρίας» αλλά καταγγέλλουν απάτη (video)