Βάζει στόχο ξανά για ψηλά

Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα για την εθνική μας
Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της εθνικής μας ομάδας πόλο των Ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Στην πρεμιέρα του στο τουρνουά της υδατοσφαίρισης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε την νίκη κόντρα στην Ισπανία με 8-7 και εξασφάλισε τουλάχιστον την δεύτερη θέση που θα επιτρέψει ένα πιο ευνοΐκό πλασάρισμα στα νοκ άουτ. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έπαιξε πολύ καλά στην άμυνα για τρία οκτάλεπτα και προηγήθηκε με 5-3 στο ημίχρονο και με 6-4 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Μάλιστα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου πέτυχε ένα ακόμα γκολ και το σκορ έγινε 7-4. Ενώ όλα έδειχναν ότι η νίκη δεν θα ξεφύγει από την εθνική μας οι Ισπανοί έκαναν ένα σερί 3-0 και ισοφάρισαν σε 7-7. Το γκολ του Δερβίση όμως έδωσε στην ελληνική ομάδα την πολύ σημαντική αυτή νίκη. Τα γκολ της εθνικής μας πέτυχαν οι Φουντούλης 2, Βλαχόπουλος 2, Δελακάς 1, Δερβίσης 1, Καπότσης 1, Γούνας 1. Για την Ισπανία σκόραραν οι Μάλιαρακ 2, Γκρανάδος 1, Ντελ Τόρο 1, Μπαρόζο 1, Ταχούλ 1, Γκουτιέρεζ 1. Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Σερβία νίκησε εύκολα την Νότια Αφρική με 21-5. Στους άλλους ομίλους είχαμε. Στον πρώτο Βραζιλία - Καζακστάν 6-2, Μαυροβούνιο - Καναδάς 8-8, τον δεύτερο Ιταλία - Γαλλία 18-9, Ουγγαρία - Αυστραλία 13-3 και στον τέταρτο Κροατία - ΗΠΑ 12-7, Ρωσία - Ιαπωνία 12-7.