Αγκαλιά με το Σούπερ Καπ Ισπανίας η Ρεάλ

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με τον Ζεράρ Πικέ
Μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ Ευρώπης η Ρεάλ έκανε ένα τεράστιο βήμα για την κατάκτηση και του Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Η «βασίλίσσα» ξεκίνησε με τον πλέον ιδανικό τρόπο τις εντός των συνόρων υποχρεώσεις της καθώς πέρασε με 3-1 από την έδρα της μεγάλης της αντιπάλου Μπαρτσελόνα και πλέον κρατάει αγκαλιά την πρώτη κούπα της σεζόν στην Ισπανία. Ο Ζινεντίν Ζιντάν που άφησε τον Κριστιάνο Ρονάλντο  στον πάγκο και τον έβαλε στο δεύτερο ημίχρονο είδε την ομάδα του να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και να φτάνει σε μία πολύ μεγάλη νίκη. Το σκορ άνοιξε στο 50' με αυτογκόλ του Πικέ έπειτα από σέντρα του Μαρτσέλο. Η Μπάρτσα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι παίκτες της δεν είχαν το καθαρό μυαλό. Τελικά στο 77' μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σουάρες από τον Νάβας και εκτέλεσε εύστοχα ο Μέσι το σκορ έγινε 1-1. Τότε όμως ανέλαβε ο Κριστιάνο που στο 80' σκόραρε για να δώσει ξανά προβάδισμα στην Ρεάλ. Στην φάση των πανηγυρισμών ο Πορτογάλος είδε την κίτρινη κάρτα και δύο λεπτά αργότερα για διαμαρτυρία είδε και την δεύτερη και αποβλήθηκε. Παίζοντας με παίκτη παραπάνω η Μπαρτσελόνα έψαξε την ισοφάριση αλλά σε μία αντεπίθεση οι Μαδριλένοι διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 με τον Μάρκο Ασένσιο.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Βιδάλ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (83' Αλκάθερ), Ινιέστα (68' Ρομπέρτο), Μέσι, Ντελοφέου (59' Σουάρεθ), Σουάρες

Ρεάλ: Νάβας, Βαράν, Ράμος, Καρβαχάλ, Μαρτσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Κόβασιτς (68' Ασένσιο), Ίσκο, Μπέιλ (81' Βάσκεθ), Μπενζεμά (58' Ρονάλντο)