Ασυναγώνιστη στους αιθέρες η Κατερίνα

Η Κατερίνα Στεφανίδη πανηγυρίζει με την ελληνική σημαία
Το χρυσό κορίτσι του ελληνικού αθλητισμού η Κατερίνα Στεφανίδη δικαίωσε τις προσδοκίες μας και ανέβασε την χώρα μας στην κορυφή του κόσμου.

Με έναν εξαιρετικό αγώνα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με το εξαιρετικό 4.91 που είναι η καλύτερη επίδοση φέτος στον κόσμο. Η Στεφανίδη μετά το χρυσό στο Ευρωπαϊκό αλλά και τους Ολυμπιακούς πήρε και το μοναδικό μετάλλιο που της έλειπε για να ολοκληρώσει την συλλογή της. Μάλιστα προσπάθησε να σπάσει το ρεκόρ αγώνων που ανήκει στην μεγάλη Έλενα Ισινμπάγεβα με 5.01 αλλά δεν τα κατάφερε. Στην δεύτερη θέση έμεινε η Αμερικανίδα Σάντι Μόρις με 4.75 ενώ το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν η Κουβανή Γιαρισλέι Σίλβα και η Ρομπέλις Πεϊνάδο από την Βενεζουέλα με 4.65.

Εκτός από την Στεφανίδη όμως είχαμε μία ακόμα σημαντική επιτυχία στα 400 των Γυναικών με την Ειρήνη Βασιλείου να τερματίζει δεύτερη στην σειρά της με χρόνο 52.61 και πέρασε στα ημιτελικά. Αντίθετα δεν τα κατάφερε ο Κωνσταντίνος Δουβαλίδης στα 110 εμπόδια αν και το πάλεψε με 13.62 έμεινε εκτός ημιτελικού. Στο επί κοντώ των Ανδρών όπου δεν πήρε μέρος ο πρωταθλητής μας Κώστας Φιλιππίδης λόγω τραυματισμού αλλά συμμετείχε ο Μανώλης Καράλης με 5.45 έμεινε εκτός τελικού. Όσον αφορά τις δύο αθλήτριες μας που πήραν μέρος στον Μαραθώνιο η Γκλόρια Πριβιλέτζιο τερμάτισε 71η με 2.57,06 ενώ η Ράνια Ρεμπούλη δεν τερμάτισε.

Μεγάλη μάχη έγινε στα 100 μέτρα των Γυναικών όπου η Αμερικανίδα Τόρι Μπόουι κάνοντας σχεδόν βουτιά στον τερματισμό πήρε το χρυσό με χρόνο 10.85. Το αργυρό πήρε η Μαρί Ταλού από την Ακτή Ελεφαντοστού με 10.86 ενώ το χάλκινο η Ολλανδέζα Ντάφνι Σχίπερς με 10.95. Όσο για το μεγάλο φαβορί την Τζαμαϊκάνή Ελέιν Τόμπσον έμεινε στην πέμπτη θέση. Στο έπταθλο η Βελγίδα Ναφισάτου Τιάμ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πήρε το χρυσό με 6.784 βαθμούς. Στην δεύτερη θέση έμεινε η Γερμανίδα Κάρολιν Σέφερ με 6.696 και στην τρίτη η Ολλανδέζα Ανούκ Φέτερ με 6.636 βαθμούς.

Στην σφυροβολία των Ανδρών ο Νεοζηλανδός Τόμας Γουόλς με 22.03 πήρε το χρυσό. Το αργυρό ο Αμερικανός Τζο Κόβατς με 21.66 και το χάλκινο ο Κροάτης Στίπε Ζούνιτς με 21.46. Τέλος στον Μαραθώνιο στους άντρες πρώτος τερμάτισε ο Κενυάτης Τζέφρι Κιρούι με 2.08.26 δεύτερος ο Ταμιράτ Τόλα από την Αιθιοπία με 2.09.48 και τρίτος ο Αλφόνς Σίμπου από την Τανζανία με 2.09.50. Στις γυναίκες το χρυσό μετάλλιο πήρε η Ρος Τσελίμο από το Μπαχρέιν με 2.27.11, το αργυρό η Έντνα Κίπλαγκατ από την Κένυα με 2.27.18 και το χάλκινο η Αμερικανίδα Έιμι Κραγκ με 2.27.18.

Deaflympics 2017: Χρυσό μετάλλιο μέσα στην Σαμψούντα η εθνική γυναικών! 4η θέση για τους άνδρες (vids)

Deafympics 2017: Στον τελικό η εθνική μπάσκετ γυναικών! Για το χάλκινο οι άνδρες που αδικήθηκαν...

Οργή για τον αγώνα του Φελπς με τον καρχαρία – Νίκησε ο «καρχαρίας» αλλά καταγγέλλουν απάτη (video)