Ντούμπλαρε τις τεσσάρες η Γιουνάιτεντ

Ο Μπαγί (με την μπάλα) μόλις έχει ανοίξει το σκορ για την ομάδα του
Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που πέτυχε μία ακόμα τεσσάρα στο πρωτάθλημα αυτή την φορά στην έδρα της Σουόνσι.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ήταν καλύτερη και έφτασε στην νίκη με 4-0 και μάλιστα τα τρία γκολ μπήκαν μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών σε ένα ξέσπασμα της Γιουνάιτεντ που έδειξε ποιος είναι το αφεντικό. Πάντως και πριν από αυτό το εφιαλτικό για την άμυνα της Σουόνσι τετράλεπτο η Μάντσεστερ ήταν καλύτερη και η νίκη της είναι πέρα για πέρα δίκαιη. Εκτός από τους «κόκκινους διάβολους» τις νίκες της διπλασίασε και η Γουέστ Μπρομ η οποία πέρασε με 1-0 από την έδρα της Μπέρνλι που την προηγούμενη αγωνιστική είχε νικήσει εκτός έδρας την Τσέλσι. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Ρόμπσον-Κανού ο οποίος αποβλήθηκε λίγο αργότερα. Το γκολ του Χεσέ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετό στην Στόουκ Σίτι για να της δώσει την νίκη με 1-0 κόντρα στην Άρσεναλ.

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Πρέμιερ Λιγκ πήρε η Λίβερπουλ η οποία να και δυσκολεύτηκε τελικά πήρε τους τρεις βαθμούς καθώς επικράτησε με 1-0 της Κρίσταλ Πάλας με τον Μανέ να είναι ο σκόρερ. Εντυπωσιακό ήταν το ματς ανάμεσα στην Σαουθάμπτον και την Γουέστ Χαμ που έληξε με 3-2. Οι «άγιοι» προηγήθηκαν 2-0 αλλά τα «σφυριά» ισοφάρισαν με δύο γκολ του Ερνάντεζ, Στις καθυστερήσεις όμως ο Όστιν με πέναλτι έδωσε την νίκη στην Σαουθάμπτον. Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε η Γουότφορντ που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μπόρνεμουθ με τα δύο γκολ να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο. Στον πρώτο της εντός έδρας αγώνα στην σεζόν η Λέστερ πήρε και την πρώτη της νίκη αφού επιβλήθηκε με 2-0 της ουραγού Μπράιτον.

Σουόνσι - Μάντσεστερ Γ. 0-4
(45' Μπαγί, 80' Λουκάκου, 82' Πογκμπά, 84' Μαρσιάλ)

Μπόρνεμουθ - Γουότφορντ 0-2