Δυναμική επιστροφή της Σαράποβα

Η Μαρία Σαράποβα άφησε εκτός US Open την Σιμόνα Χάλεπ
Με ηχηρό τρόπο δήλωσε την επιστροφή της στα Γκραν Σλαμ η Μαρία Σαράποβα η οποία στον πρώτο γύρο του US Open απέκλεισε την Σιμόνα Χάλεπ (2).

Η Ρωσίδα η οποία τα δύο τελευταία χρόνια ήταν τιμωρημένη για χρήση απαγορευμένων ουσιών εξέτισε την ποινή της και πήρε την wild card για το τελευταίο Γκραν Σλαμ της χρονιάς. Στον πρώτο γύρο λοιπόν το έργο της ήταν δύσκολο αλλά έδειξε ότι είναι πάντα μία πολύ σπουδαία τενίστρια. Επικράτησε με 2-1 (6-4, 4-6, 6-3) της Χάλεπ παίζοντας πολύ επιθετικά κόντρα σε μία από τις καλύτερες αμυντικούς που υπάρχουν αυτή την στιγμή στο παγκόσμιο τένις. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει που θα φτάσει η Σαράποβα στο τουρνουά αλλά το πρώτο δείγμα γραφής ήταν θετικό. Την μεγάλη έκπληξη του πρώτου γύρου πάντως την έκανε η Γιαπωνέζα Ναόμι Οσάκα η οποία νίκησε κατά κράτος την Αντζελίκ Κέρμπερ (6) με 2-0 (6-3, 6-1). Η περσινή νικήτρια δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο το αγώνα να βρει λύσεις κόντρα στην νεαρή Γιαπωνέζα.

Τα υπόλοιπα φαβορί από το ταμπλό των Γυναικών πέρασαν εύκολα ή δύσκολα. Η Καρολίνα Πλίσκοβα (1) ξεπέρασε το εμπόδιο της Μάγκντα Λινέτ από την Πολωνία με 2-0 (6-2, 6-1). Στον επόμενο γύρο προκρίθηκε και η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα (3) που νίκησε την Αμερικανίδα Βαρβάρα Λεπτσένκο με 2-0 (6-0, 6-3). Πιο δύσκολα πέρασε η Ελίνα Σβιτόλινα (4) που νίκησε με 2-1 (6-0, 6-7, 6-3) την Τσέχα Κατερίνα Σινιάκοβα. Η Καρολίν Βοζνιάκι (5) δυσκολεύτηκε στο δεύτερο σετ αλλά νίκησε την Ρουμάνα Μιχαέλα Μπουζαρνέσκου με 2-0 (6-1, 7-5). Τρία σετ χρειάστηκε η Σβετλάνα Κουζνέτσοβα (8) για να κάμψει την αντίσταση της Τσέχας Μαρκέτα Βοντρούσοβα με 2-1 (4-6, 6-4, 7-6). Η Βίνους Γουίλιαμς (9) επικράτησε με 2-1 (6-3, 3-6, 6-2) της Βικτόρια Κούζμοβα από την Σλοβακία. Αντίθετα η Τζοάνα Κόντα (7) γνώρισε την ήττα από την Σέρβα Αλεξάντρα Κρούνιτς με 2-1 (4-6, 6-3, 6-4).

Στο ταμπλό των Ανδρών το οποίο με τις απουσίες των Νόβακ Τζόκοβιτς, Άντι Μάρεϊ και Στάνισλας Βαβρίνκα είναι αρκετά φτωχό δεν είχαμε κάποια σημαντική έκπληξη. Ο Ραφαέλ Ναδάλ (1) δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ κόντρα στον Σέρβο Ντούσαν Λάγιοβιτς τον οποίο τελικά νίκησε με 3-0 (7-6, 6-2, 6-2). Αντίθετα πολύ πιο δύσκολη ήταν η πρόκριση για τον Ρότζερ Φέντερερ (3) κόντρα στον Αμερικανό Φράνσις Τιαφόε. Ο Ελβετός νίκησε με 3-2 (4-6, 6-2, 6-1, 1-6, 6-4) αλλά προβλημάτισε με την απόδοση του ειδικά στο τέταρτο σετ όπου έκανε πάρα πολλά λάθη. Χωρίς να χάσει σετ πήρε την πρόκριση ο Αλεξάντερ Ζβέρεβ (4) που ξεπέρασε το εμπόδιο του Ντάριαν Κινγκ από τα Μπαρμπέιντος με 3-0 (7-6, 7-5, 6-4). Κόντρα στον Αμερικανό Τένυς Σάντγκρεν ο Μάριν Τσίλιτς (5) κατάφερε να φτάσει στην νίκη επικρατώντας με 3-1 (6-4, 6-3, 3-6, 6-3).

Σε ένα ματς που διακόπηκε λόγω της βροχής και συνεχίστηκε την επόμενη μέρα ο Ντόμινικ Τίεμ (6) πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στον Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ με 3-0 (6-4, 6-1, 6-1) και πέρασε στον επόμενο γύρο. Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα πήρε την πρόκριση και ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (7) που επιβλήθηκε με 3-0 (6-1, 6-4, 6-2) του Τσέχου Βάτσλαβ Σάφρανεκ. Εύκολη ήταν η πρόκριση και για τον Τζο Βίλφριντ Τσονγκά. Ο Γάλλος νίκησε με 3-0 (6-3, 6-3, 6-4) τον Ρουμάνο Μάριους Τσόπιλ. Στον δεύτερο γύρο του US Open θα βρεθεί και ο Νταβίντ Γκοφέν (9) που στον πρώτο γύρο επικράτησε του Γάλλου Ζουλιέν Μπενετό με 3-1 (6-4, 2-6, 6-4, 6-2) δείχνοντας καλά στοιχεία με εξαίρεση φυσικά το δεύτερο σετ. Τέλος ο Τζον Ίσνερ (10) ήταν καλύτερος από τον Γάλλο Πιέρ Ιγκ Ερμπέ και πήρε την νίκη με 3-1 (6-1, 6-3, 4-6, 6-3)