Δύο γκολ ο Μέσι δεύτερη νίκη η Μπάρτσα

Ο Λιονέλ Μέσι έδωσε την νίκη στην Μπαρτσελόνα
Αυτή την φορά ο Λιονέλ Μέσι σημάδεψε τα δίχτυα αντί για τα δοκάρια και οδήγησε την Μπαρτσελόνα στην δεύτερη νίκη της.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε στην Μπάρτσα την νίκη με 2-0 στην έδρα της νεοφώτιστης Αλαβές. Μάλιστα ο Μέσι θα μπορούσε να είχε κάνει και χατ τρικ αλλά στο 39' ο Φερνάντο Πατσέκο απέκρουσε το πέναλτι του άσου των «μπλαουγκράνα». Σε γενικές γραμμές πάντως η Μπαρτσελόνα ήταν πολύ καλύτερη κι έφτασε δίκαια στην νίκη. Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Ατλέτικο και μάλιστα με τρόπο εντυπωσιακό καθώς διέλυσε με 5-1 την Λας Πάλμας και μάλιστα εκτός έδρας. Από τους πρωταγωνιστές ήταν ο Κόκε που έβαλε δύο γκολ. Την πρώτη νίκη στην ιστορία της στην Πριμέρα Ντιβισιόν πέτυχε η Ζιρόνα η οποία επικράτησε με 1-0 της Μάλαγα με τον Αλκάλα να πετυχαίνει το ιστορικό γκολ. Τέλος στην Βαλένθια η Λα Κορούνια προηγήθηκε με 2-0 αλλά η Λεβάντε κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Αλαβές - Μπαρτσελόνα 0-2