Εκτός συνέχειας η κάτοχος του τίτλου

Οι Τσέχοι πήραν μία μεγάλη νίκη κόντρα στην Γαλλία
Η Τσεχία άφησε εκτός συνέχειας την κάτοχο του τίτλου Γαλλία και ο δρόμος για την νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης έχει ανοίξει διάπλατα.

Οι Τσέχοι λοιπόν έκαναν την έκπληξη και επικράτησαν με 3-1 (25-21, 21-25, 25-21, 25-20). Η ομάδα του Μίχαλ Νέκολα επέβαλε τον ρυθμό της στο ματς με εξαίρεση το δεύτερο σετ και είχε σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας σχετικά άνετα στην κατάκτηση της νίκης. Οι Γάλλοι από την άλλη πλήρωσαν τα πολλά λάθη αφού είχαν 32 σε σερβίς και επίθεση την ώρα που η Τσεχία είχε 15 στους δύο αυτούς τομείς. Εκτός συνέχειας έμεινε και η διοργανώτρια και παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2014 Πολωνία. Κόντρα στην Σλοβενία οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να προβάλουν αντίσταση και γνώρισαν την ήττα με 3-0 (25-21, 25-21, 25-19). Αν και έχασε το πρώτο σετ η Βουλγαρία στην συνέχεια σοβαρεύτηκε και με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση πήρε την νίκη επί της Φινλανδίας με 3-1 (23-25, 25-21, 25-11, 25-12). Τέλος η Ιταλία πήρε την νίκη επί της Τουρκίας με 3-0 (25-16, 25-17, 31-29). Οι Ιταλοί πήραν πολύ άνετα τα δύο πρώτα σετ αλλά στο τρίτο έγινε μάχη. Η Τουρκία προηγήθηκε με 16-12 και με 21-18 αλλά οι «ατζούρι» κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την πρόκριση χωρίς να χάσουν σετ.