Εντυπωσιακό ξεκίνημα και για την Ντόρτμουντ

Οι παίκτες της Ντόρτμουντ πανηγυρίζουν ένα από τα γκολ που πέτυχαν
Όπως και η Μπάγερν έτσι και η Ντόρτμουντ ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο την φετινή Μπουντεσλίγκα νικώντας στην έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Η ομάδα του Πέτερ Μπος ήταν καλύτερη από τους «λύκους» και πήρε εύκολα την νίκη με 3-0. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πριν βγει το ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη στο 2-0 για τους Βεστφαλούς με τα γκολ του Πούλισιτς και του Μπάρτρα. Στην ουσία το ματς είχε κριθεί και στην επανάληψη η Ντόρτμουντ απλά έβαλε ένα ακόμα γκολ με τον Ομπαμεγιάνγκ που άνοιξε λογαριασμό και στην φετινό πρωτάθλημα. Η έκπληξη του περσινού πρωταθλήματος η Λειψία δεν ξεκίνησε καλά αφού γνώρισε την ήττα από την Σάλκε με 2-0 με τα γκολ που πέτυχαν ο Μπενταλέμπ και ο Κονοπλιάνκα. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Χέρτα της Στουτγκάρδης με τον Λέκι να σκοράρει δύο φορές. Το γκολ του Μίλερ στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετό να δώσει την νίκη στο Αμβούργο επί της Άουγκσμπουργκ με 1-0 ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε και η Χοφενχάιμ την Βέρντερ. Τέλος το Ανόβερο πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μάιντς με 1-0.

Χοφενχάιμ - Βέρντερ 1-0