«Επαγγελματική» νίκη για Ολυμπιακό και 2 στα 2!

Δύσκολη απόδραση από το Περιστέρι για τον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησε 1-0 την τυπικά γηπεδούχο και ιδιαίτερα σκληροτράχηλη Λαμία, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φορτούνη. Έτσι, οι πρωταθλητές έκαναν το 2 στα 2 στο φετινό πρωτάθλημα και προηγούνται από πολύ νωρίς στην κούρσα του τίτλου. Με 10 παίκτες ο Ολυμπιακός στο τελευταίο 20λεπτο λόγω αποβολής του Μίλιτς.

Σαν εικόνα αγώνα, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ κέρδισε τις εντυπώσεις, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε τους βαθμούς πετυχαίνοντας μία «επαγγελματική νίκη».

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες της Λαμίας κυριάρχησαν, έχασαν ευκαιρίες, είχαν δοκάρι και δεν απειλήθηκαν ούτε στο ελάχιστον από τους πρωταθλητές. Μια λάθος εκτίμηση του Αναστασιάδη, όμως, που δεν αντιλήφθηκε την κίνηση του Πάρντο και έβαλε λανθασμένα την προβολή, ανατρέποντάς τον στην περιοχή, έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να προηγηθεί. Το πέναλτι δόθηκε ορθώς από τον Κατσικογιάννη και στο 29΄ και ο άχαστος εκτελεστής Φορτούνης άνοιξε το σκορ με το δέκατο εύστοχο πέναλτι σε ισάριθμες εκτελέσεις.

Γενικά η Λαμία ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, έχασε κλασική ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Πίτι στο 5΄ (απέκρουσε σωτήρια ο Καπίνο) και είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Βουό στο 35΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, έχοντας προηγηθεί μάλλον ανέλπιστα, επέβαλε το δικό του ρυθμό και προσπάθησε να πετύχει δεύτερο γκολ για να «καθαρίσει» το ματς. Με τον Φορτούνη ορεξάτο, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, όμως η φόρα του ανακόπηκε από την αποβολή του Μίλιτς στο 71΄. Ο 28χρονος Κροάτης είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Βάντερσον. Η Λαμία δικαιούταν να ελπίζει βάσιμα ότι θα μπορούσε να επανέλθει, όμως εκεί ανέλαβε δράση ο Μπέσνικ Χάσι, ο οποίος «κλείδωσε» την άμυνα με την είσοδο του Φιγκέιρας, έριξε στο ματς και τον Σεμπά κι έτσι οι πρωταθλητές κράτησαν το τρίποντο χωρίς να κινδυνέψουν ιδιαίτερα, παρά το γεγονός ότι έπαιξε για μεγάλο διάστημα με αριθμητικό μειονέκτημα.
Διαιτητής: Κατσικογιάννης

Κίτρινες: Μπλάζιτς, Παντελιάδης, Κουκόλης, Βουό - Ρομαό, Ρέτσος, Μίλιτς, Καπίνο, Σεμπά

Κόκκινη: Μίλιτς (71΄-δεύτερη κίτρινη)

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης (68΄ Κουτρομάνος), Αναστασιάδης, Κουκόλης (85΄ Μπουλούλης), Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος (55΄ Βάντερσον), Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Πίτι, Βουό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ομάρ, Ρέτσος, Ρομαό, Μίλιτς, Ζιλέ, Οφόε, Πάρντο, Μάριν (74΄ Φιγκέιρας), Φορτούνης (79΄ Σεμπά), Μπεν (64΄ Ανσαριφάρντ).