Γκέλα με το καλημέρα ο ΠΑΟΚ

Γκέλα με το καλημέρα για τον ΠΑΟΚ που μπορεί να ξεκινάει και πάλι με προοπτική την κατάκτηση του τίτλου, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος τον Λεβαδειακό, με τον οποίο αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0 στην Λιβαδειά. Αν, μάλιστα, κάποιος έπρεπε να κερδίσει, αυτός θα έπρεπε να είναι ο Λεβαδειακός που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες, κι ένα δοκάρι.

Η αναμέτρηση είχε λίγες φάσεις για γκολ και τους προπονητές των ομάδων εκτός πάγκων, από το ημίωρο, λόγω αποβολής.

Σαφώς επηρεασμένος ο ΠΑΟΚ από το δυστύχημα που προηγήθηκε το απόγευμα στην πόλη με τον οπαδό της ομάδας να χάνει τη ζωή του (έπαιξαν με μαύρα περιβραχιόνια), αλλά σίγουρα αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για την εικόνα που παρουσίασε εντός τεσσάρων γραμμών.

Ο Λεβαδειακός, μάλιστα, μπήκε πολύ καλύτερα και είχε τις πρώτες καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με τονν Γιουσούφ στο 7΄ και ο Νιάσε στο 11΄ να αστοχούν. Στο 29΄ ο Μακ βρήκε τον Πρίγιοβιτς, ο τελευταίος, πριν σουτάρει, φάνηκε να ανατρέπεται από τον Μητρόπουλο, δεν καταλογίστηκε παράβαση, η φάση, όμως, προκάλεσε λεκτική αντιπαράθεση μεταξύ των προπονητών των δύο ομάδων. Ο διαιτητής Μάνταλος, ένα λεπτό αργότερα, τους απέβαλε από τους πάγκους, τόσο τον Ζοζέ Ανιγκό του Λεβαδειακού, όσο και τον Ραζβάν Λουτσέσκου του ΠΑΟΚ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η κεφαλιά του Βαρέλα, μετά από κόρνερ του Κάτσε, κατέληξε άουτ.

Στο 49' ο Ζαραδούκας έδιωξε την μπάλα στη γραμμή μετά από σουτ του Ενρίκε σώνοντας τον Λεβαδειακό, ο οποίος έχασε την σπουδαιότερη ευκαιρία του στο  53΄ όταν το σουτ του Γιουσούφ, με επέμβαση του Ρέι, προσέκρουσε στο δοκάρι, σε μία φάση, όπου ο ΠΑΟΚ στάθηκε πραγματικά πολύ τυχερός. Ο Ρέι έσωσε τον ΠΑΟΚ και στιθς καθυστερήσεις μετά από προσπάθεια του Γιακουμάκη.

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)

Κίτρινες: Νιάσε, Τριποτσέρης, Αντιλεού, Μπραντάο - Μαλεζάς, Μακ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό) Επασί, Τριποτσέρης, Μητρόπουλος, Ζαραδούκας (86΄ Ζοάο), Τσαμπούρης, Μεντί, Αντιλεού, Νιασέ, Μπραντάο (82΄ Σίλβα), Γιακουμάκης, Γιουσούφ (88΄ Καψάσκης).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μαλεζάς, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάτσε (57΄ Σάκχοφ), Λημνιός (62΄ Μπίσεσβαρ), Ενρίκε (68΄ Κάμπος), Μακ, Πρίγιοβιτς.

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)