Ιδανικό ξεκίνημα για την Μαρσέιγ

Οι παίκτες της Μαρσέιγ πανηγγυρίζουν
Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο η Μαρσέιγ καθάρισε το παιχνίδι της με την Ντιζόν και ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθεια της στο πρωτάθλημα.

Οι Μαρσεγιέζοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς όμως στο πρώτο μέρος δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο για τα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη όμως με πρωταγωνιστή τον Ν'Τζίε που έβαλε δύο γκολ έφτασαν στην άνετη νίκη με 3-0. Με το ίδιο σκορ και σχεδόν με τον ίδιο τρόπο νίκησε και η Λιλ με 3-0 την Ναντ βάζοντας και αυτή τα τρία της τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκίνησε ιδανικά το Σαμπιονά. Διαφορετική εξέλιξη είχε ο τρίτος αγώνας της ημέρας ανάμεσα στην Ανζέρ και την Μπορντό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όμως οι Γιρονδίνοι κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να προηγηθούν με 2-1. Όμως δύο λεπτά πριν το τέλος ο Γκιγιόμ έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στους γηπεδούχους.

Λιλ - Ναντ 3-0
(48' Αλόνσο, 67' πεν. Ντε Πρεβίλ, 70' Ελ Γκάζι)

Ανζέρ - Μπορντό 2-2
(11' Φουλγκίνι, 88' Γκιγιόμ - 27' Σανκαρέ, 52' Μεντί)

Μαρσέιγ - Ντιζόν 3-0
(51', 72' Ν'Τζίε, 54' Τοβέν)

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)