Καλύτερη εικόνα ίδιο αποτέλεσμα

Φάση από τον αγώνα της Ελλάδας με την Βουλγαρία
Σαφώς βελτιωμένη ήταν η εικόνα της εθνικής μας ομάδας στον τρίτο αγώνα των προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος αλλά και πάλι δεν απέφυγε την ήττα.

Κόντρα στην Βουλγαρία η ελληνική ομάδα πάλεψε μέχρι τέλους το πρώτο σετ και κατέκτησε το δεύτερο αλλά τελικά έχασε με 3-1 (26-24, 21-25, 25-21, 25-17). Σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια της η Ελλάδα ήταν ανταγωνιστική και το πρώτο σετ κρίθηκε στην παράταση με τις Ελληνίδες να έχουν παράπονα για κάποιες αποφάσεις των διαιτητών στο τέλος. Στο δεύτερο τα κορίτσια μας μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν 8-2 και παρότι η Βουλγαρία μείωσε κατάφεραν να πάρουν το σετ που ήταν και το πρώτο τους στην διοργάνωση. Τα λάθη στο σερβίς στοίχισαν στο τρίτο σετ ενώ στο τέταρτο οι Βουλγάρες πήραν μία σημαντική διαφορά μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και τελικά έφτασαν στην νίκη που ήταν η τρίτη σε ισάριθμα παιχνίδια. Πρώτη σκόρερ για την Βουλγαρία ήταν η Μιροσλάβα Πάσκοβα με 17 πόντους και ακολούθησε η Νάσια Ντιμίτροβα με 14. Για την ελληνική ομάδα η Ανθή Βασιλαντωνάκη είχε 18 πόντους.

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)