Καθάρισε ο Λεβαντόφσκι για την Μπάγερν

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (δεξιά) με τον Φρανκ Ριμπερί
Για αρκετά μεγάλο διάστημα η άμυνα της Βέρντερ κρατούσε την Μπάγερν μακριά από το γκολ αλλά τελικά καθάρισε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Ο Πολωνός επιθετικός αν και στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν καλά κλεισμένος βρήκε δύο ευκαιρίες μέσα σε ένα τρίλεπτο και τις εκμεταλλεύτηκε δίνοντας στην Μπάγερν την νίκη με 2-0. Η Βέρντερ μπήκε στον αγώνα με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και αν δεν υπήρχε αυτό το τρίλεπτο ξέσπασμα του Πολωνού θα τα είχε καταφέρει. Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια έκανε και η Ντόρτμουντ η οποία βάζοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επικράτησε της Χέρτα με 2-0. Έτσι τα δύο φαβορί έχουν ξεκινήσει ιδανικά το πρωτάθλημα.

Μεγάλη μάχη έγινε στην «Μπαϊαρίνα» όπου η Λεβερκουζεν προηγήθηκε δύο φορές αλλά Χοφενχάιμ ισοφάρισε σε 2-2 και δεν επέτρεψε στις «ασπιρίνες» να κάνουν την πρώτη τους νίκη. Παιχνίδι με ανατροπές ήταν αυτό ανάμεσα στην Άουγκσμπουργκ με την Γκλάντμπαχ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς αλλά τα «πουλάρια» γύρισαν το ματς πριν το ημίχρονο. Στο τέλος όμως η Άουγκσμπουργκ έφτασε στο τελικό 2-2. Χάρη στο γκολ του Ντιντάβι η Βόλφσμπουργκ πέρασε με 1-0 από την Φρανκφούρτη ενώ η Στουτγκάρδη νίκησε με 1-0 την Μάιντς.

Βέρντερ - Μπάγερν 0-2