Ξεκίνημα με νίκη για την Μονακό

Φάση από τον αγώνα της Μονακό με την Τουλούζ
Μπορεί να δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα του Σαμπιονά η κάτοχος του τίτλου αλλά τελικά πήρε την νίκη και ξεκίνησε καλά την σεζόν.

Η Μονακό λοιπόν αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ στον αγώνα της με την Τουλούζ τελικά πήρε την νίκη με 3-2 κάνοντας την ανατροπή και πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα Γαλλίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν να ανοίξουν νωρίς το σκορ με τον Μασάχ. Η Μονακό αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση με τον Τζέμερσον με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Τουλούζ μπήκε και πάλι δυνατά με τον Ντελόρ να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Μπροστά στον κίνδυνο να ξεκινήσει με απώλεια την σεζόν η Μονακό αντέδρασε και έφτασε με τον Φαλκάο στην ισοφάριση για να δώσει την νίκη στην Μονακό τελικά ο Γκλικ έπειτα από πολύ καλά εκτελεσμένο φάουλ του Μουτίνιο.

Μονακό - Τουλούζ 3-2
(28' Τζέμερσον, 58' Φαλκάο, 70' Γκλικ - 6' Μασάχ, 53' Ντελόρ)

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)