Ξεκίνημα με τεσσάρα για την Γιουνάιτεντ

Ο Ρομέλου Λουκάκου ανοίγει το σκορ για την Γιουνάιτεντ
Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο νέο πρωτάθλημα με τους «κόκκινους διάβολους» να διαλύουν την Γουέστ Χαμ.

Έχοντας σαν πρωταγωνιστή τον Ρομέλου Λουκάκου η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο υποχρέωσε τα «σφυριά» σε βαριά ήττα με 4-0. Ο Βέλγος επιθετικός πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του και έβαλε τις βάσεις για την νίκη την οποία επισφράγισαν δύο Γάλλοι ο Μαρσιάλ και ο Πογκμπά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Τα δύο γκολ που πέτυχε ο Λουκάκου ήρθαν να προστεθούν σ' αυτό που έβαλε στον τελικό του Σούπερ Καπ Ευρώπης, κάτι που δείχνει ότι στο πρόσωπο του η Γιουνάιτεντ βρήκε τον σέντερ φορ περιοχής που χρειαζόταν για να φτάσει στην κορυφή. Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Τότεναμ χάλασε την γιορτή της Νιούκασλ για την επιστροφή της στην Πρέμιερ Λιγκ καθώς νίκησε με 2-0. Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο ήταν καλύτερη και νίκησε εύκολα ειδικά μετά την αποβολή του Σέλβεϊ στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Νιούκασλ - Τότεναμ 0-2