Λύγισαν στο τάι μπρέικ τα κορίτσια

Εντυπωσιακή φάση από τον αγώνα της Ελλάδας με την Τσεχία
Την πρώτη της νίκη στον προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος διεκδίκησε η εθνική μας ομάδα των Γυναικών αλλά τελικά λύγισε στο τάι μπρέικ.

Κόντρα στην Τσεχία το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε την καλύτερη του εμφάνιση και πάλεψε μέχρι τέλους για την νίκη αλλά γνώρισε μία ακόμα ήττα αυτή την φορά με 3-2 (25-23, 22-25, 26-24, 16-25, 15-11). Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-5 και 16-13 αλλά στο τέλος οι Τσέχες γύρισαν το σετ. Αντίθετα στο δεύτερο οι Ελληνίδες κράτησαν το προβάδισμα που είχαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14 κι έφτασαν στην ισοφάριση. Ντέρμπι είχαμε στο τρίτο σετ το οποίο η Τσεχία το πήρε στην παράταση ενώ στο τέταρτο η εθνική μας έκανε περίπατο. Έτσι όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 5-4 αλλά ένα επί μέρους 6-1 της Τσεχίας έκανε το σκορ 10-6 και στην ουσία όλα τελείωσαν. Πρώτη σκόρερ για την Τσεχία ήταν η Ανέτα Χαβλίτσκοβα με 25 πόντους και ακολούθησε η Μιχαέλα Μλεΐνκοβα με 14. Για την Ελλάδα η Ανθή Βασιλαντωνάκη είχε 30 πόντους και ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα.