Με δεύτερη νίκη το Σούπερ Καπ η Ρεάλ (video)

Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγύρισαν μία ακόμα νίκη επί της Μπάρτσα
Σαφώς ανώτερη η Ρεάλ νίκησε και στην Μαδρίτη την Μπαρτσελόνα και κατέκτησε δίκαια το Σούπερ Καπ στην Ισπανία.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν που είχε ξεκάθαρο προβάδισμα μετά το 3-1 της Βαρκελώνης επίκράτησε και στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με 2-0 αυτή την φορά. Η Ρεάλ αν και είχε αρκετές αλλαγές στην σύνθεση της μπήκε με αέρα στο παιχνίδια και κατάφερε να καθαρίσει την υπόθεση από το πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 4' ο Ασένσιο άνοιξε το σκορ για την «βασίλισσα».

Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθώς οι παίκτες της δεν είχαν το καθαρό μυαλό ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να επιβάλουν τον ρυθμό τους και στο 39' να φτάσουν σε ένα ακόμα γκολ με τον Μπενζεμά.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην επανάληψη και η πρώτη κούπα της σεζόν στην Ισπανία βρίσκεται πλέον στην τροπαιοθήκη της Ρεάλ. Η απώλεια της κούπας ίσως δεν είναι και τόσο μεγάλης σημασίας για την Μπάρτσα αν ο τραυματισμός του Λουίς Σουάρες στο γόνατο αποδειχτεί σοβαρός. Ο Ουρουγουανός χτύπησε σε μία σύγκρουση του με τον Νάβας και όλοι στην Βαρκελώνη περιμένουν με αγωνία τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Ρεάλ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρτσέλο, Μόντριτς, Κόβασιτς (62' Κασεμίρο), Κρόος (80' Θεμπάγιος), Λούκας, Μπενζεμά, Ασένσιο (75' Ερναντέζ).

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μασεράνο, Πικέ (50' Σεμέδο), Ουμτιτί, Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Γκόμες (72' Ντελοφέου), Άλμπα (78' Ντίνιε), Μέσι, Σουάρες.