Νέα ήττα για την εθνική μας ομάδα

Φάση από τον αγώνα της Ελλάδας με την Σλοβενία
Την δεύτερη ήττα της στον προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθήματος γνώρισε η εθνική μας ομάδα των Γυναικών.

Κόντρα στην Σλοβενία που ήταν η πιο βατή θεωρητικά αντίπαλος η ελληνική ομάδα δεν τα κατάφερε και γνώρισε μία ακόμα βαριά ήττα με 3-0 (25-17, 25-22, 25-19). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικό σε πρώτο και τρίτο σετ ενώ στο δεύτερο έφτασε στην ισοφάριση στο 20-20 αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα και γνώρισε την ήττα και σ' αυτό το σετ. Το πολύ χαμηλό ποσοστό στην επίθεση ήταν και κόντρα στην Σλοβενία το βασικό πρόβλημα για τα κορίτσια που δεν μπορούσαν να τελειώσουν τις επιθέσεις και αν δεν τελειώνεις τις μπάλες δεν παίρνεις πόντους.

Πρώτη σκόρερ για την Σλοβενία ήταν η Ίζα Μλάκαρ με 17 πόντους και ακολούθησε η Λάνα Στσούκα με 12. Για την ελληνική ομάδα η Εύα Χαντάβα είχε 14 πόντους. Επόμενος αντίπαλος για την εθνική μας είναι την Πέμπτη (24/8) η Βουλγαρία.