Νίκη υπό το βλέμμα του Νεϊμάρ η Παρί

Ο Έντισον Καβάνι πέτυχε το πρώτο γκολ της Παρί στο πρωτάθλημα
Με τον Νεϊμάρ να βλέπει το ματς από την εξέδρα η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε την νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι Παριζιάνοι που θέλουν να επιστρέψουν στην κορυφή του γαλλικού ποδοσφαίρου επικράτησαν της Αμιέν με 2-0 με τα γκολ να τα βάζουν ο Καβάνι στο πρώτο ημίχρονο και ο Παστόρε στην επανάληψη. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε χωρίς κόπο στην νίκη. Τους τρεις βαθμούς στην πρεμιέρα πήρε και η Λιόν που δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Στρασμπούρ την οποία νίκησε με 4-0. Πιο δύσκολα η Σεντ Ετιέν επικράτησε με 1-0 της Νις με τον Μπάμπα να βάζει το μοναδικό γκολ του αγώνα νωρίς. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Μονπελιέ της Καέν. Την εκτός έδρας νίκη πήρε η Γκινγκάμπ που πέρασε από την έδρα της Μετς με 3-1. Τέλος ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι της Τρουά με την Ρεν.

Παρί Σεν Ζερμέν - Αμιέν 2-0
(42' Καβάνι, 80' Παστόρε)

Λιόν - Στρασμπούρ 4-0
(23', 61' Ντίαζ, 59' πεν., 90'+1 Φεκίρ)

Μετς - Γκινγκάμπ 1-3
(14' Ρου - 39' πεν. Μπριάν, 70' Μπλας, 84' Ντιαλό)

Μονλεπιέ - Καέν 1-0
(58' Καμαρά)

Σεντ Ετιέν - Νις 1-0
(4' Μπάμπα)

Τρουά - Ρεν 1-1
(48' Γκραντσίρ - 69' Τελ)

Deaflympics 2017: Χρυσό μετάλλιο μέσα στην Σαμψούντα η εθνική γυναικών! 4η θέση για τους άνδρες (vids)

Deafympics 2017: Στον τελικό η εθνική μπάσκετ γυναικών! Για το χάλκινο οι άνδρες που αδικήθηκαν...

Οργή για τον αγώνα του Φελπς με τον καρχαρία – Νίκησε ο «καρχαρίας» αλλά καταγγέλλουν απάτη (video)