Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Λάτσιο

Οι παίκτες της Λάτσιο πανηγυρίζουν την κατάκτηση του Σούπερ Καπ
Με ένα συναρπαστικό παιχνίδι ξεκίνησε η σεζόν στην Ιταλία με την Λάτσιο να επικρατεί της Γιουβεντους στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Στον αγώνα που έγινε στην Ρώμη η Λάτσιο σε ένα ματς που δεν ήταν για καρδιακούς πήρε την νίκη κόντρα στην Γιουβέντους με 3-2 και ξεκίνησε με τον πιο ιδανικό τρόπο την νέα σεζόν. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι έδειξε ότι μπορεί να καθαρίσει σχετικά εύκολα το ματς όταν και προηγήθηκε με 2-0 με δύο γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 32' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 54' έπειτα από ασίστ του Παρόλο. Απέναντι όμως ήταν η Γιουβέντους η οποία δεν έχει συνηθίσει να χάνει εντός συνόρων και με μπροστάρη τον Πάουλο Ντιμπάλα αντέδρασε. Με δύο γκολ του Αργεντίνου στο 85' και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η «βέκια σινιόρα» ισοφάρισε. Ωστόσο η Λάτσιο δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μούργκια που είχε μπει αλλαγή πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους «λατσιάλι».

Λάτσιο: Στρακόσια, Γουάλας, Ντε Φράι, Ράντου, Μπάστα (75' Μάρουσιτς), Παρόλο, Λούκας (80' Μούργκια), Αλμπέρτο, Λούλιτς (75' Λουκάκου), Ιμόμπιλε, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς

Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπενάτια (56' Ντε Σίλιο), Κιελίνι, Μπαρτσάλι, Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Κουαδράδο (57' Κόστα), Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς (72' Μπερναρντέσκι), Ιγκουαΐν

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)