Ο Τούρκος Γκουλίεφ διάδοχος του Μπολτ στα 200

Ο Ραμίλ Γκουλίεφ τερματίζει πρώτος στα 200 μέτρα
Από το 2009 μέχρι το 2015 νικητής στα 200 μέτρα ήταν ο Γιουσέιν Μπολτ. Το 2017 ο Τζαμαϊκανός δεν έτρεξε την απόσταση οπότε ψάχναμε τον διάδοχο του.

Τελικά μετά από έναν συναρπαστικό τελικό ο Ραμίλ Γκουλίεφ ο Αζέρος που αγωνίζεται για την Τουρκία έκοψε πρώτος το νήμα με 20.09 και χάρισε στην χώρα του το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στην ιστορία του θεσμού. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Νοτιοαφρικανός Γουέιντ Φαν Νίεκερκ και στην τρίτη ο Τζερίμ Ρίτσαρντς από το Τρίνινταντ και οι δύο με 20.11, η διαφορά τους ήταν μόνο ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου. Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο χρυσό που παίρνει η Ευρώπη στο αγώνισμα μετά τον θρίαμβο του Κώστα Κεντέρη το 2001. Στους άλλους δύο τελικούς της ημέρας είχαμε θρίαμβο των Ηνωμένων Πολιτειών. Στα 400 εμπόδια των Γυναικών το χρυσό πήρε η Αμερικανίδα Κόρι Κάρτερ με 53.07 και το αργυρό η Ντιλάιλα Μοχάμεντ με 53.50. Το χάλκινο κατέκτησε η Τζαμαϊκανή Ριστανάνα Τρέισι με 53.74.

Τα φαβορί επικράτησαν στον τελικό του τριπλούν όπου ο Αμερικανός Κρίστιαν Τέιλορ με άλμα στα 17.68 πήρε το χρυσό μετάλλιο αφήνοντας στην δεύτερη θέση με 17.63 τον συμπατριώτη του Γουίλ Κλέι. Ένας από τους πιο έμπειρους αθλητές ο Πορτογάλος Νέλσον Εβόρα ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με άλμα στα 17.19. Η ελληνική παρουσία στους αγώνες την έβδομη ημέρα ήτανπολύ θετική αφού είχαμε την δεύτερη πρόκριση αθλητή μας σε τελικό μετά από την Κατερίνα Στεφανίδη. Στον τελικό του ακοντισμού των Ανδρών λοιπόν θα αγωνιστεί ο Γιάννης Κυριαζής ο οποίος στον προκριματικό με την πρώτη του βολή έριξε 84.60 και πήρε την πρόκριση καθώς ξεπέρασε το όριο του 83.50. Στον ημιτελικό των 200 μέτρων η Μαρία Μπελιμπασάκη έκανε την προσπάθεια της αλλά με χρόνο 23.21 έμεινε στην 17η θέση και αποκλείστηκε. Τέλος στον προκριματικό του ύψους η Τατιάνα Γκούσιν πέρασε μόλις το 1.85 και αποκλείστηκε.

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)