Οι αλλαγές έδωσαν την νίκη στην Γιουνάιτεντ

Φάση από τον αγώνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Λέστερ
Το τρία στα τρία έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την λύση αυτή την φορά να έρχεται από τις αλλαγές που έκανε ο Ζοζέ Μουρίνιο.

Κόντρα στην Λέστερ οι «κόκκινοι διάβολοι» τα είχαν βρει σκούρα και η πιθανότητα της πρώτης βαθμολογικής απώλειας απειλούσε τους γηπεδούχους. Μάλιστα το χαμένο πέναλτι του Λουκάκου στο 53' έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα. Η Γιουνάιτεντ όμως που φέτος δείχνει ικανή να επιστρέψει σε πρωταγωνιστικούς ρόλους δεν το έβαλε κάτω και με τους Ράσφορντ και Φελαϊνί να έρχονται από τον πάγκο και να δίνουν την λύση πήρε την νίκη με 2-0 και έκανε το τρία στα τρία. Η άλλη ομάδα του Μάντσεστερ η Σίτι χάρη σε ένα γκολ του Στέρλινγκ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε με 2-1 την Μπόρνεμουθ εκτός έδρας και γλίτωσε από την δεύτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμών.

Μακριά από την νίκη έμεινε αυτή την φορά η νεοφώτιστη Χάντερσφιλντ που δεν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στην Σαουθάμπτον κι έχασε την ευκαιρία να ανέβει κι αυτή στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μετά από δύο ήττες η  Νιούκασλ πήρε την πρώτη της νίκη και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο καθώς νίκησε με 3-0 την Γουέστ Χαμ που παραμένει ακόμα χωρίς βαθμό. Με μηδενική συγκομιδή βαθμών συνεχίζει και η Κρίσταλ Πάλας. Οι «αετοί» γνώρισαν την ήττα και μάλιστα μέσα στην έδρα τους από την Σουόνσι με σκορ 2-0. Όσον αφορά τον αγώνα της Γουότφορντ με την Μπράιτον έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα. Από τα παιχνίδια της Κυριακής (27/8) ξεχωρίζει το ντέρμπι ανάμεσα στην Λίβερπουλ και την Άρσεναλ.

Μπόρνεμουθ - Μάντσεστερ Σ. 1-2
(13' Ντάνιελς - 21' Ζεζούς, 90'+7 Στέρλινγκ)

Κρίσταλ Πάλας - Σουόνσι 0-2