Ολοκλήρωσε με ήττα την παρουσία της η εθνική

Φάση από τον αγώνα της Ελλάδας με το Βέλγιο
Με μία ακόμα ήττα την πέμπτη σε ισάριθμα ματς ολοκλήρωσε η εθνική μας ομάδα των Γυναικών τον προκριματικό όμιλο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Μάλιστα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στον τελευταίο του αγώνα δεν πάλεψε για την νίκη όπως έκανε κόντρα σε Βουλγαρία και Τσεχία αλλά έχασε με κάτω τα χέρια από το Βέλγιο με 3-0 (25-14, 25-17, 25-12). Τα κορίτσια της ελληνικής ομάδας δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του ματς να ακολουθήσουν τις Βελγίδες που επέβαλαν τον ρυθμό τους και στα τρία σετ. Με πίεση στο σερβίς που χαλούσε την ελληνική υποδοχή οι παίκτριες του Γκερτ Βάντε Μπρουκ έχτιζαν εύκολα διαφορές από τα ξεκινήματα των σετ με την εθνική μας να περιορίζεται σε ρόλο κομπάρσου. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Λάουρα Χέιρμαν με 12 πόντους και ακολούθησε η Σαρλότ Λέις με 11. Για την ελληνική ομάδα καμία δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτό που θα πρέπει να κρατήσουν τα κορίτσια από αυτή την διοργάνωση είναι οι εμπειρίες που κέρδισαν αντιμετωπίζοντας πολύ δυνατές ομάδες.