Προσωρινά μόνη πρώτη η Σοσιεδάδ

Οι παίκτες της Ρεάλ Σοσιεδάδ πήραν μία άνετη νίκη
Έστω και για λίγες ώρες η Ρεάλ Σοσιεδάδ απολαμβάνει την κορυφή της βαθμολογίας στην Πριμέρα Ντιβισιόν.

Οι Βάσκοι νίκησαν εύκολα την Βιγιαρεάλ στο «Ανοέτα» με 3-0 και πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια. Η ομάδα του Εουσέμπιο Σακριστάν ήταν καλύτερη από την Βιγιαρεάλ που έχει προβληματίσει πολύ με την απόδοση της τόσο στην πρεμιέρα όσο και κόντρα στην Σοσιεδάδ. Τα τρία γκολ των γηπεδούχων τα οποία πέτυχαν οι Γουίλιαν, Χάβι Πριέτο και Χουάνμι σημειώθηκαν και τα τρία στο πρώτο ημίχρονο. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους αφού στην ουσία την νίκη και τους τρεις βαθμούς τους είχαν ήδη εξασφαλίσει. Από την άλλη το «κίτρινο υποβρύχιο» δείχνει ότι θέλει ακόμα δουλειά. Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Θέλτα μπορεί να προηγήθηκε αλλά η Μπέτις κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει την νίκη με 2-1 που ήταν και η πρώτη της στο πρωτάθλημα.

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Βιγιαρεάλ 3-0