Πρώτος βαθμός για Λάρισα και Αστέρα

Τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα πήραν Λάρισα και Αστερας Τρίπολης που αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1  στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Superleague. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 59' με πέναλτι του Μάσα, ενώ ο Ναζλίδης στο 71΄ ισοφάρισε για την Λάρισα, η οποία δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την έδρας της, αλλά τουλάχιστον γλίτωσε την ήττα.

Μετά από ένα «άσφαιρο» πρώτο ημίχρονο,, στο οποίο καταγράφηκε μόλις μια ευκαιρία, με τον Κριζμάν στο 23΄ (σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων), το δεύτερο μέρος ήταν πολύ καλύτερο. Το παιχνίδι απόκτησε φρενήρη ρυθμό, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και τους δύο γκολκίπερ να πραγματοποιούν σπουδαίες επεμβάσεις.

Ο Αστέρας προηγήθηκε με πέναλτι του Μάσα στο 59', στο οποίο υπέπεσε ο Ζίζιτς βρίσκοντας, μάλλον αναίτια, την μπάλα με το χέρι, κι αφού ο διαιτητής Ζαχαριάδης δεν σφύριξε αμέσως την παράβαση, αλλά αρχικά γύρισε την πλάτη δείχνοντας συνέχεια στο παιχνίδι. Μετά και από την εισήγηση του βοηθού, αλλά και του τέταρτου, το έδωσε.

Η πίεση που άσκησαν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι καρποφόρησε στο 71΄, όταν ο Περόνε μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Ναζλίδη, που χάρισε τον πρώτο βαθμό στην ομάδα του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία μετά από 2 αγωνιστικές.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουνάφο, Καλτσάς, Τριανταφυλλόπουλος, Μάσα, Μανιάς

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Γουάλας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Ναβάρο (80΄ Γιαννιτσάνης), Φατιόν, Αγκάνοβιτς (69΄ Περόνε), Λεοζίνιο, Κριζμάν (46΄ Ρέντζας), Ντέλετιτς, Ναζλίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαντιντά (72΄ Ισνάλντο), Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Μανιάς, Καλτσάς (63΄ Κυριακόπουλος), Μάσα (90΄ Ντουντού).