«Σαφαλιάρα» με το καλημέρα για την Τσέλσι

Ο Σαμ Βόουκς πετυχαίνει το τρίτο γκολ της Μπέρνλι
Στην πρώτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ είχαμε και την πρώτη μεγάλη έκπληξη με θύμα την κάτοχο του τίτλου.

Η Τσέλσι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά την υπεράσπιση των κεκτημένων της αφού γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Μπέρνλι με 3-2. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τον απόλυτο αιφνιδιασμό και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 3-0. Οι «μπλε» στην επανάληψη προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν σε 3-2 αλλά όχι και να αποφύγουν την ήττα. Αντίθετα μία άλλη διεκδικήτρια του τίτλου η Μάντσεστερ Σίτι αν και άργησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα τελικά πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην νεοφώτιστη Μπράιτον με 2-0.

Με πολλά αμυντικά κενά η Λίβερπουλ υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 3-3 στην έδρα της Γουότφορντ με τους γηπεδούχους να προηγούνται δύο φορές τους «κόκκινους» να γυρίζουν τούμπα το ματς αλλά τελικά την Γουότφορντ να παίρνει στις καθυστερήσεις τον βαθμό. Με γκολ γιόρτασε την επιστροφή του στην Έβερτον ο Γουέιν Ρούνεϊ που έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 1-0 επί της Στόουκ Σίτι. Με το ίδιο σκορ νίκησε και η Γουέστ Μπρομ την Μπόρνεμουθ. Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα για την νεοφώτιστη Χάντερσφιλντ που επιβλήθηκε με 3-0 της Κρίσταλ Πάλας και μάλιστα εκτός έδρας. Τέλος χωρίς γκολ έληξε ο αγώνας της Σαουθάμπτον με την Σουόνσι.

Γουότφορντ - Λίβερπουλ 3-3
(8' Οκάκα, 32' Ντουκουρέ, 90'+3 Μπρίτος - 29' Μανέ, 55' πεν. Φιρμίνο, 57' Σαλάχ)

Τσέλσι - Μπέρνλι 2-3
(69' Μοράτα, 88' Λούιζ - 24', 43' Βόουκς, 39' Γουόρντ)

Κρίσταλ Πάλας - Χάντερσφιλντ 0-3