Στάθηκε όρθια στην Μαδρίτη η Βαλένθια

Φάση από τον αγώνα της Ρεάλ με την Βαλένθια
Μόλις στην δεύτερη αγωνιστική ήρθε η πρώτη απώλεια βαθμών για την Ρεάλ στο φετινό πρωτάθλημα.

Η «βασίλισσα» έμεινε στο 2-2 κόντρα στην Βαλένθια στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές φάσεις και ξέφρενο ρυθμό μέχρι και τις καθυστερήσεις. Ο Μάρκο Ασένσιο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Ρεάλ αλλά η Βαλένθια ισοφάρισε με τον Σολέρ. Στην συνέχεια η Ρεάλ έχασε πολλές ευκαιρίες όμως το γκολ το πέτυχε ο Κοντόγκμπια για την Βαλένθια.  Μπροστά στον κίνδυνο της ήττας η Ρεάλ πίεσε ακόμα περισσότερο και κατάφερε να ισοφαρίσει με το δεύτερο γκολ του Ασένσιο. Στα άλλα ματς της ημέρας είχαμε νίκες των φιλοξενούμενων και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Στην Βαρκελώνη η Λεγκανιές επικράτησε με 1-0 της Εσπανιόλ με τον Μαντοβάνι να είναι ο σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης. Με γκολ του Γκάνσο η Σεβίλλη πέρασε από την έδρα της Χετάφε. Τέλος η Μπιλμπάο επικράτησε με 1-0 της Ειμπάρ εκτός έδρας με τον Αντούριθ να είναι ο σκόρερ.

Εσπανιόλ - Λεγκανιές 0-1