Στην Άρσεναλ ο πρώτος τίτλος της σεζόν (video)

Ο Πετρ Τσεχ και ο Αρσέν Βενγκέρ με το τρόπαιο
Η Άρσεναλ ήταν η νικήτρια του πρώτου τίτλου της σεζόν στην Αγγλία καθώς κατέκτησε το Κομιούνιτι Σιλντ. Στον αγώνα ανάμεσα στον πρωταθλητή και τον Κυπελλούχο οι «κανονιέρηδες» νίκησαν την Τσέλσι στα πέναλτι και πήραν το τρόπαιο. Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1 με την Άρσεναλ να είναι καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο όπου είχε και δοκάρι με τον Λακαζέτ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως η Τσέλσι ήταν που άνοιξε το σκορ στο 47' με τον Μόουζες που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Άρσεναλ. Μετά το σοκ η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ πήρε ξανά τα ηνία του ματς και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κολάσινατς στο 82'. Έτσι τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι. Εκεί η Άρσεναλ νίκησε με 4-1 με τον Κουρτουά να στέλνει την μπάλα άουτ και τον Τσεχ να αποκρούει το πέναλτι του Μοράτα. Η Τσέλσι ολοκλήρωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Πέδρο στο 80'.

Άρσεναλ: Τσεχ, Χόλντινγκ, Μερτεσάκερ (32' Κολάσινατς), Μονρεάλ, Ελνενί, Τσάκα, Μπεγιερίν, Τσάμπερλεν, Αϊόμπι (67' Γουόλκοτ), Γουέλμπεκ (87' Νέλσον), Λακαζέτ (66' Ζιρού)

Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Κέιχιλ, Φάμπρεγκας, Καντέ, Μόουζες, Αλόνσο (79' Ρίντιγκερ), Γουίλιαν (82' Μουσόντα), Πεδρο, Μπατσουάγι (74' Μοράτα)

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)