Στην κορυφή του κόσμου η Βραζιλία

Οι Βραζιλιάνες με το βαρύτιμο τρόπαιο
Έπειτα από έναν συγκλονιστικό τελικό η Βραζιλία νίκησε την Ιταλία και κατέκτησε το Παγκόσμιο Γκραν Πρι του βόλεϊ για 12η φορά στην ιστορία της.

Το παιχνίδι ήταν μία πραγματική διαφήμιση του αθλήματος με τις Βραζιλιάνες να επικρατούν τελικά με 3-2 (26-24, 17-25, 25-22, 22-25, 15-8). Στο πρώτο σετ έγινε πολύ μεγάλη μάχη με τις Βραζιλιάνες να το κερδίζουν τελικά στην παράταση. Αντίθετα στο δεύτερο η Ιταλία πήρε από νωρίς το προβάδισμα και έφτασε άνετα στην ισοφάριση. Τα δύο επόμενα σετ ήταν ντέρμπι με την Βραζιλία να κατακτά το τρίτο και την Ιταλία το τέταρτο. Έτσι το ματς κρίθηκε στο τάι μπρεικ. Εκεί η Βραζιλία έδειξε να είναι σε καλύτερη κατάσταση και πήρε από την αρχή μία σημαντική διαφορά την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος.

Η Ναταλία Περέιρα που αναδείχτηκε και MVP της διοργάνωσης πέτυχε 22 πόντους για την Βραζιλία όσους είχε και η Ταντάρα. Για την Ιταλία η Πάολα Εγκόνου είχε 29 πόντους.

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)