Στο τέλος τον βαθμό η Μπορντό

Φάση από τον αγώνα της Λιόν με την Μπορντό
Πολύ κοντά στην τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς έφτασε η Λιόν αλλά στο τέλος η Μπορντό πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της ημέρας στο Σαμπιονά η Λιόν και η Μπορντό πρόσφεραν όμορφο θέαμα και το τελικό 3-3 σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 2-0 σχετικά νωρίς με γκολ του Φεκίρ και του Τετέ. Η αποβολή του Νταρντέρ όμως στο 36' άλλαξε τις ισορροπίες. Η Μπορντό ξαναμπήκε στον αγώνα και μείωσε με τον Μάλκομ πριν την λήξη του ημιχρόνου. Αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο η Λιόν έδειχνε ικανή να κρατήσει την νίκη και μάλιστα ο Τραορέ έκανε το 3-1 δίνοντας ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά στους συμπαίκτες του. Στα τελευταία λεπτά όμως ο Λεραζέρ και ο Μάλκομ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσαν το τελικό 3-3.

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Σεντε Ετιέν η οποία δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην νεοφώτιστη Αμιέν και πήρε εύκολα την νίκη με 3-0 με τα δύο από τα γκολ να είναι με πέναλτι. Στα άλλα ματς της ημέρας η Νις πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 2-0 της Γκινγκάμπ. Σεφτέ στις νίκες έκανε και η Ναντ και μάλιστα εκτός έδρας. Τα «καναρίνια» χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Σαλά στα τελευταία λεπτά πέρασε με 1-0 από την έδρα της Τρουά αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το πρώτο ημίχρονο λόγω αποβολής του Αβαζιέμ. Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στην Μονπελιέ και την Στρασμπούρ με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Χωρίς νικητή έληξε και ο αγώνας της Ρεν με την Ντιζόν με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 αλλά την Ντιζόν να φτάνει στην ισοφάριση.

Λιόν - Μπορντό 3-3
(10' Φεκίρ, 23' Τετέ, 74' Τραορέ - 41', 90'+1 Μάλκομ, 88' Λεραζέρ)

Μονπελιέ - Στρασμπούρ 1-1
(72' Κονγκρέ - 24' Σααντί)

Νις - Γκινγκάμπ 2-0
(45' Πλέα, 47' Βάλτερ)

Ρεν - Ντιζόν 2-2
(14', 46' Μουμπελέ - 51' Τσανγκ Χουν Κβον, 90'+2 πεν. Ταβάρες)

Σεντ Ετιέν - Αμιέν 3-0
(13' πεν. Μπάμπα, 40' πεν., 66' Νταμπό)

Τρουά - Ναντ 0-1
(81' Σαλά)

Δείτε την βαθμολογία εδώ

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)