Τον λαχτάρισε η Καμπάλα, αλλά πέρασε στα πλέι οφ! (vid)

Στα πλέι οφ του Europa League προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός που κέρδισε με 2-1 και στον επαναληπτικό αγώνα του γ' προκριματικό γύρο την Καμπάλα και θα δώσει το «παρών» στην κλήρωση της Παρασκευής.

Οι παίκτες του Μαρίνοι Ουζουνίδη ήταν ούτως ή, άλλως καλύτεροι, αλλά επέβαλαν και στο Μπακού την ανωτερότητά τους καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο 52', πάντως, οι πράσινοι λαχτάρισαν όταν οι Αζέροι σκόραραν ανέλπιστα με αυτογκόλ του Μολέντο (52'), ενώ έχασαν και μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο τέρμα στο 59'. Ο Παναθηναϊκός, όμως, αντέδρασε και στο 63' ισοφάρισε με τον Λουντ και τρία λεπτά αργότερα με τον Καμπέσας διαμόρφωσε το τελικό 1-2 που σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα τον οδήγησε στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Μέχρι και το 14', ο Παναθηναικός είχε χάσει δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 9' ο Αλτμαν προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μπεζοτόσνι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Μόλινς. Στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε φωτιά στο 52' όταν η Καμπάλα πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Ζοζέφ-Μονρόζ απέφυγε τον Κουλιμπάλι κι έβγαλε την συρτή σέντρα, ο Μολέντο άθελα του την βρήκε και την έστειλε στα δίχτυα του Βλαχοδήμου, κάνοντας το 1-0. Αυτό το γκολ έδωσε «φτερά» στους Αζέρους, οι οποίοι ισοφάρισαν την αναμέτρηση και πίεσαν με σκοπό να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Στο 59', όμως, ο Ζοσέφ - Μονρόζ βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, αλλά ο  Βλαχοδήμος έδιωξε εντυπωσιακά.

Το άγχος έφυγε στο 63' όταν ο Κουλιμπαλί έβγαλε τη σέντρα, ο Μόλινς έπιασε την κεφαλιά και ο Λουντ με πολύ δυνατό σουτ στην κίνηση έκανε το 1-1. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι «πράσινοι» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, κλειδώνοντας ουσιαστικά την πρόκριση. Η αλλαγή του Ουζουνίδη, ο Καμπέσας, βρέθηκε στο 66' μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι αντίπαλοι«παραδόθηκαν» και ο Λουντ στο 82' έχασε μεγάλη ευκαιρία σε κενή εστία για να κάνει το 1-3! Ολα καλά, λοιπόν, για τον Παναθηναικό που μπορεί να λαχτάρισε για λίγα λεπτά, όμως εν τέλει κατάφερε να πετύχει τον στόχο του.

Διαιτητής: Πόουσον (Αγγλία)

Κάρτες: Μαλόουν

ΚΑΜΠΑΛΑ (Ρομάν Χριχορτσούκ): Μπεζοτόσνι, Γκουρμπάνοβ, Βέρνιντουμπ, Στάνκοβιτς, Μπούλτχαϊς, Χιουσεΐνοβ (75' Α. Μαμάντοβ), Μαλόουν (80'  Ε. Μαμάντοβ), Χόλιντεϊ, Ζοζέφ-Μονρόζ, Όζομπιτς, Νταμπό (74' Κονέ ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μολέντο. Χουλτ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (62' Καμπέσας), Λουντ, Άλτμαν (56' Λουτσιάνο), Μολίνς (80' Ρέις).

Deaflympics 2017: Χρυσό μετάλλιο μέσα στην Σαμψούντα η εθνική γυναικών! 4η θέση για τους άνδρες (vids)

Deafympics 2017: Στον τελικό η εθνική μπάσκετ γυναικών! Για το χάλκινο οι άνδρες που αδικήθηκαν...

Οργή για τον αγώνα του Φελπς με τον καρχαρία – Νίκησε ο «καρχαρίας» αλλά καταγγέλλουν απάτη (video)