Αγκαλιά με την πρόκριση η Σερβία

Φάση από τον αγώνα της Ιρλανδίας με την Σερβία
Η Σερβία πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη μέσα στο Δουβλίνο και είναι με το ενάμιση πόδι στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Πολύ δύσκολα πλέον θα χάσουν οι Σέρβοι το μεγάλο ραντεβού του επόμενου καλοκαιριού μετά την εκτός έδρας νίκη που πήραν από την Ιρλανδία στο Δουβλίνο με 1-0. Ο Αλεξάντερ Κολάροφ στο 55' πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα. Η Ιρλανδία προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε αν και έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 68' λόγω αποβολής του Νίκολα Μαξίμοβιτς. Στην δεύτερη θέση του ομίλου ανέβηκε η Ουαλία η οποία με αρκετή δυσκολία νίκησε με 2-0 την Μολδαβία εκτός έδρας. Η παρέα του Γκάρεθ Μπέιλ δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα μέχρι το 80' όταν και άνοιξε το σκορ ο Χαλ Ρόμπσον-Κάνου. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Άαρον Ράμσεϊ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Αυστρία έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει έστω την δεύτερη θέση αφού έμεινε στο 1-1 με την Γεωργία στην Βιέννη. Οι Γεωργιανοί άνοιξαν το σκορ στο 8' με τον Βαλεριάν Γκβίλια για να ισοφαρίσει ο Λούις Σχάουμπ στο 44'.

Στα οχτώ γκολ σταμάτησαν οι Ισπανοί
Με νίκες συνέχισαν στον έβδομο όμιλο η Ισπανία και η Ιταλία με την διαφορά να βρίσκεται στον τρόπο επίτευξης των νικών αυτών. Οι Ισπανοί που βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου έκαναν πλάκα κόντρα στο Λιχτενστάιν το οποίο και διέλυσαν με 8-0 εκτός έδρας. Μάλιστα με το ίδιο ακριβώς σκορ είχαν νικήσει και εντός έδρας. Από δύο γκολ πέτυχαν ο Άλβαρο Μοράτα στο 15' και στο 54' και ο Ιάγκο Άσπας στο 51' και στο 63' και από ένα ο Σέρχιο Ράμος στο 3', ο Ίσκο στο 16' και ο Νταβίντ Σίλβα στο 39' ενώ υπήρξε και ένα αυτογκόλ από τον Μαξιμίλιαν Γκέπελ στο 89'. Πολύ πιο δύσκολα η Ιταλία επικράτησε με 1-0 του Ισραήλ και εξασφάλισε τουλάχιστον την δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Το γκολ για την «Σκουάντρα Ατζούρα» το πέτυχε ο Τσίρο Ιμόμπιλε στο 53'. Ο αγώνας της ΠΓΔΜ με την Αλβανία έληξε ισόπαλος 1-1. Οι Αλβανοί άνοιξαν το σκορ με τον Οντίσε Ρόσι στο 52' για να ισοφαρίσουν οι Σκοπιανοί με πέναλτι του Αλεξάντερ Τραϊκόφσκι στο 78'.

Φάση από τον αγώνα της Ισλανδίας με την Ουκρανία
Τέσσερις ομάδες διεκδικούν την πρόκριση στον ένατο όμιλο μετά τους αγώνες της ένατης αγωνιστικής. Στο Ρεΐκιαβικ η Ισλανδία με πρωταγωνιστή τον Γκίλφι Σίγκορντσον που σκόραρε δύο φορές στο 47' και στο 66' πήρε την νίκη με 2-0 και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου όπου ισοβαθμεί με την Κροατία. Η ομάδα του Άντε Τσάτσιτς μπήκε σε περιπέτειες μετά την ήττα της στην Τουρκία με 1-0 με τον Τσενκ Τοσούν να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 75'. Έτσι τώρα η Κροατια, η Ισλανδία, η Ουκρανία και η Τουρκία είναι σε απόσταση δύο βαθμών και οι δύο τελευταίες αγωνιστικές αναμένονται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Τέλος σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα η Φινλανδία με το γκολ του Τέεμο Πούκι στο 83' επικράτησε με 1-0 του Κόσοβου εκτός έδρας.