Άνετη νίκη της Ισπανίας στο ντέρμπι

Ο Άλβαρο Μοράτα πετυχαίνει το τρίτο γκολ της Ισπανίας
Σε περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι του έβδομου ομίλου κόντρα στην Ιταλία η Ισπανία και είναι πλέον με το ένα πόδι στα τελικά της Ρωσίας.

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Οι «Φούριας Ρόχας» υποδέχτηκαν στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» της Μαδρίτης την Ιταλία στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου και πήραν μία πολύ άνετη νίκη με 3-0. Την υπόθεση νίκη για την Ισπανία φρόντισε να καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο ένας παίκτης που ξέρει πολύ καλά το συγκεκριμένο γήπεδο αφού αγωνίζεται στην Ρεάλ, ο Ίσκο που σκόραρε στο 13' και στο 40' και έβαλε τις βάσεις για την νίκη των Ισπανών. Η Ιταλία δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο Αλβάρο Μοράτα που μέχρι πριν λίγους μήνες έπαιζε κι αυτός στην Ρεάλ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 77'.

Τα άλλα παιχνίδια του ομίλου είναι μάλλον βαθμολογικά αδιάφορα αφού τα δύο φαβορί έχουν ήδη ξεφύγει. Η Αλβανία με τα γκολ του Οντίσε Ρόσι στο 54' και του Άνσι Άγκολι στο 78' νίκησε με 2-0 το Λιχτενστάιν, ενώ η ΠΓΔΜ με τον Γκόραν Πάντεφ να σκοράρει στο 73' πέρασε με 1-0 από την έδρα του Ισραήλ.

Φάση από τον αγώνα της Σερβίας με την Μολδαβία
Μόνη στην κορυφή του τέταρτου ομίλου είναι πλέον η Σερβία η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της Μολδαβίας με 3-0. Η ομάδα του Σλάβο Μούσλιν καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς στο 20' και του Αλεξάντερ Κολάροφ στο 30'. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 81' ο Αλεξάντερ Μίτροβιτς.

Στην δεύτερη θέση έμεινε η Ιρλανδία η οποία αν και προηγήθηκε με τον Σέιν Ντάφι στο 4' μέσα στην Τιφλίδα η Γεωργία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Βαλερί Καζαϊσβίλι στο 34 για το τελικό 1-1.

Στην επόμενη αγωνιστική η Ιρλανδία υποδέχεται την Σερβία και πολλά θα κριθούν από το αποτέλεσμα αυτού του αγώνα. Μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης είναι και η Ουαλία η οποία επικράτησε με 1-0 της Αυστρίας χάρη στο γκολ του Μπέντζαμιν Γούντμπερν στο 74'.

Ο Αντρέι Γιαρμολένκο (με το 7) πέτυχε και τα δύο γκολ της Ουκρανίας
Με πρωταγωνιστή τον Αντρέι Γιαρμολένκο που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του η Ουκρανία νίκησε με 2-0 την Τουρκία και ανέβηκε στην κορυφή του ένατου ομίλου. Ο άσος της Μπορούσια Ντόρτμουντ πλέον πέτυχε και τα δύο του γκολ στο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 18' και στο 42' και έδωσε στην Ουκρανία την πολύ σημαντική αυτή νίκη.

Για να φτάσει στην κορυφή του ομίλου όμως χρειάστηκε και η βοήθεια από τα άλλα παιχνίδια του ομίλου. Αρχικά η Φινλανδία υποχρέωσε σε ήττα την Ισλανδία με 1-0 χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Αλεξάντερ Ρινγκ μόλις στο 8' με τους Ισλανδούς να μην μπορούν να αντιδράσουν. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Φινλανδίας στα προκριματικά.

Επίσης η διακοπή του αγώνα της Κροατίας με το Κόσοβο λόγω της πολύ έντονης βροχόπτωσης βοήθησε κι αυτή την Ουκρανία να ανέβει στην κορυφή του ομίλου.