Ανέβηκε στην τρίτη θέση η Λιόν

Φάση από τον αγώνα της Λιόν με την Γκινγκάμπ
Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η Λιόν καθώς εκμεταλλεύτηκε την απώλεια της μεγάλης της αντιπάλου της Σεντ Ετιέν.

Οι «λιονέ» κατάφεραν να κάμψουν έστω και δύσκολα την αντίσταση της Γκινγκάμπ με 2-1 με τον Φεκίρ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ μόλις ένα λεπτό μετά από την ισοφάριση των φιλοξενούμενων. Με τους βαθμούς που πήρε η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό ξεπέρασε την Σεντ Ετιέν η οποία λίγο νωρίτερα είχε παραχωρήσει ισοπαλία 1-1 στην Ανζέρ και μάλιστα εντός έδρας. Έτσι οι «στεφανουά» έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν την Μονακό στην δεύτερη θέση και όχι μόνο αυτό άλλα έπεσαν και στην τέταρτη. Τα δύο γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στην συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βάλει το γκολ της νίκης. Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ρεν και μάλιστα με εμφατικό τρόπο καθώς επικράτησε στην Μασσαλία της Μαρσέιγ με 3-1. Στο 10' οι φιλοξενούμενοι ήταν ήδη με 2-0 μπροστά στο σκορ και το ματς είχε κριθεί.

Σεντ Ετιέν - Ανζέρ 1-1