Διατήρησε το απόλυτο η Γερμανία

Φάση από τον αγώνα της Τσεχία με την Γερμανία
Την έβδομη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Γερμανία και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση της στα τελικά της Ρωσίας.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα «πάντσερ» χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοση τους πήραν την νίκη στην Πράγα επί της Τσεχίας με 2-1 κι έκαναν το εφτά στα εφτά. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές προηγήθηκαν μόλις στο 4' με το γκολ του Τίμο Βέρνερ και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση κάτι που κατάφεραν στο 78' με ένα πολύ όμορφο γκολ του Βλαντιμίρ Νταρίντα. Το γκολ της νίκης για την Γερμανία το πέτυχε ο Ματς Χούμελς στο 88'. Μετά από αυτή την ήττα η Τσεχία στην ουσία έχασε κάθε ελπίδα ακόμα και για την δεύτερη θέση. Θέση την οποία έχει αγκαλιάσει η Βόρεια Ιρλανδία η οποία μπορεί να άργησε να πάρει μπρος αλλά τελικά νίκησε εύκολα στο Σαν Μαρίνο με 3-0 με τα γκολ του Τζος Μαγκένις στο 70' και στο 75' και του Στίβεν Ντέιβις με πέναλτι στο 77'. Τέλος σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η Νορβηγία νίκησε με 2-0 το Αζερμπαϊτζάν με το πέναλτι του Τζόσουα Κινγκ στο 32' και το αυτογκόλ του Ρασάντ Σαντίγκοφ στο 60'.

Ο Τόμας Ντιλέινι άνοιξε το σκορ στον θρίαμβο της Δανίας
Εντυπωσιακή η Δανία διέλυσε την Πολωνία με 4-0 και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στην προκριματική φάση. Η παρέα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι παραμένει στην κορυφή του ομίλου αλλά η Δανία και το Μαυροβούνιο ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης.Οι Δανοί λοιπόν μετέτρεψαν σε περίπατο το ντέρμπι του πέμπτου ομίλου. Στο 15' ο Τόμας Ντιλέινι άνοιξε το σκορ και στο 42' ο Αντρέας Κορνέλιους έκανε το 2-0 για να λήξει έτσι το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβαλαν άλλα δύο γκολ με τον Νικολάι Γιόργκενσεν στο 59' και τον Κρίστιαν Έρικσεν στο 80'. Εύκολα πέρασε το Μαυροβούνιο από το Καζακστάν όπου επιβλήθηκε με 3-0. Ο Μάρκο Βέσοβιτς στο 31', ο Φάτος Μπεκιράι στο 53' και ο Μάρκο Σίμιτς στο 63' πέτυχαν τα γκολ του Μαυροβουνίου. Όσο για την Ρουμανία χάρη στο γκολ του Αλεξάντερ Μαξίμ στις καθυστερήσεις επικράτησε με 1-0 της Αρμενίας και διατήρησε τις λίγες ελπίδες της για πρόκριση.

Εντυπωσιακή φάση από τον αγώνα της Μάλτας με την Αγγλία
Στα τελευταία λεπτά ξέσπασε η Αγγλία στον εκτός έδρας αγώνα της με την Μάλτα και πήρε την νίκη με 4-0 και παρέμεινε μόνη στην κορυφή του έκτου ομίλου. Το σκορ άνοιξε για τους Άγγλους ο Χάρι Κέιν στο 53' αλλά μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο το σκορ παρέμενε στο ρευστό 1-0. Στο 86' όμως ο Ράιαν Μπέρτραντ έκανε το 2-0 για την Αγγλία η οποία χωρίς άγχος πια έβαλε άλλα δύο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Χάρι Κέιν που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του και τον Ντάνι Γουέλμπεκ. Η μόνη ομάδα που ακολουθεί την Αγγλία είναι η Σλοβακία η οποία κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Σλοβενίας με 1-0. Μάλιστα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που σημειώθηκε στο 81' ήταν αυτογκόλ και το πέτυχε ο Μίχα Μέβλια. Αγγλία και Σλοβακία θα βρεθούν αντιμέτωπες στην επόμενη αγωνιστική όπου θα κριθούν πολλά όσον αφορά την πρώτη θέση του ομίλου και την απ' ευθείας πρόκριση. Τέλος η Σκωτία πέρασε άνετα από την Λιθουανία νικώντας με 3-0 με τα γκολ των Στιούαρτ Άρμστρονγκ στο 25', Άντριου Ρόμπερτσον στο 30' και Τζέιμς ΜακΆρθουρ στο 72'.