Διπλό της Μπεσίκτας στην Πορτογαλία

Ο Τσενίκ Τοσούν (με το 23) πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε
Για πρώτη φορά η Μπεσίκτας νίκησε την Πόρτο και μάλιστα εκτός έδρας και πήρε κεφάλι στον έβδομο όμιλο.

ΠΟΡΤΟ - ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ 1-3

Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Μπεσίκτας η οποία επικράτησε στην Πορτογαλία της Πόρτο με 3-1 και βρέθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου. Οι Τούρκοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους και να ανοίξουν το σκορ με τον Ταλίσκα στο 13'. Οι «δράκοι» ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Τόσιτς στο 21' αλλά η Μπεσίκτας ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο. Στο 28' ο Τοσούν πέτυχε το δεύτερο γκολ των πρωταθλητών Τουρκίας για να κλείσει το σκορ ο Μπάμπελ στο 86'. Σε γενικές γραμμές η Μπεσίκτας έδειξε πιο έτοιμη γι αυτή την πρεμιέρα και δίκαια πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Πόρτο: Κασίγιας, Φελίπε, Μαρκάνο, Ρικάρντο, Τέλες, Τόρες (46' Οταβίνιο), Ντανίλο (82' Ερνάνι), Κορόνα (46' Αντρέ), Μπραχίμι, Μαρεγκά, Σοάρες

Μπεσίκτας: Φάμπρι, Πέπε, Τόσιτς, Αντριάνο (87' Ουισάλ), Ερκίν, Χάτσινσον, Οζιακούπ (65' Μεδέλ), Κουαρέσμα (73' Νεγρέδο), Ταλίσκα, Μπάμπελ, Τοσούν

ΛΕΙΨΙΑ - ΜΟΝΑΚΟ 1-1

Το άλλο ματς του ομίλου έληξε χωρίς νικητή αφού η Λειψία και η Μονακό μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς μένοντας στο 1-1. Μάλιστα τα δύο γκολ τα οποία και έκριναν τελικά τον αγώνα μπήκαν σε διάστημα ενός λεπτού. Οι γηπεδούχοι στην πρεμιέρα τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση άνοιξαν το σκορ με τον Φόρσμπεργκ στο 33'. Δεν το χάρηκαν όμως για πολύ αφού στο 34' ο Τιέλεμανς πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για την Μονακό.

Λειψία: Γκουλάσι, Όρμπαν, Ουπαμεκάνο, Κλόστερμαν, Χάλστενμπεργκ, Ντέμε, Ιλσάνκερ, Σάμπιτσερ, Φόρσμπεργκ (63' Καμπλ), Πουλσεν (80' Αγκουστίν), Βέρνερ

Μονακό: Μπενάλιο, Γκλικ, Τζέμερσον, Τουρέ, Ζόρζε, Φαμπίνιο, Μουτίνιο, Σιντιμπέ (84' Γκεζάλ), Τιέλεμανς, Ντιακαμπί (74' Μπαλντέ), Φαλκάο (89' Καρίγιο)