Διπλό της Λειψίας στο Αμβούργο

Οι παίκτες της Λειψίας πέρασαν από το Αμβούργο
Λίγες μέρες πριν την ιστορική πρεμιέρα της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η Λειψία πέρασε νικηφόρα από το Αμβούργο.

Η ομάδα του Ραλφ Χάσενχουτλ επικράτησε με 2-0 και έβαλε φρένο στο πολύ καλό ξεκίνημα της ομάδας του λιμανιού που μετρούσε δύο νίκες σε δύο ματς. Η Λειψία ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά μόνο στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της. Ο Κεϊτά στο 67' εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σάμπιτσερ και άνοιξε το σκορ για την Λειψία και λίγα λεπτά αργότερα ο Βέρμερ έπειτα από την πάσα του Καμπλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Έτσι η ομάδα της Λειψίας θα υποδεχτεί με ανεβασμένη ψυχολογία την πρωταθλήτρια Γαλλίας Μονακό στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αμβούργο - Λειψία 0-2