Έκανε σεφτέ στο πρωτάθλημα η Χετάφε

Φάση από τον αγώνα της Λεγκανιές με την Χετάφε
Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Ισπανίας έκανε η Χετάφε και μάλιστα μακριά από το σπίτι της  αφού πέρασε από την έδρα της Λεγκανιές.

Οι παίκτες του Χοσέ Μπορντάλας ήταν πιο αποτελεσματικοί από τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 2-1 που ήταν και η πρώτη τους στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Αραμπάρι και έτσι πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και ισοφάρισαν με τον Γκερέρο στο 65' Μάλιστα ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 72' είχε την μεγάλη ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι. Έτσι η Χετάφε με ανεβασμένη την ψυχολογία έφτασε στο γκολ της νίκης με τον Χιμένες που είχε μπει σαν αλλαγή.

Λεγκανιές - Χετάφε 1-2
(65' Γκερέρο - 39' Αραμπάρι, 83' Χιμένες)